Златото се насочва към исторически рекорди, купуват го най-вече централните банки
Три месеца по-късно наистина се увеличават новините на агенциите, които известяват за скок на цената на златото до нови исторически рекорди.
В допълнение към централните банки все повече се засилва търсенето на злато от страна на индивидуалните инвеститори от Китай и институционалните инвеститори от САЩ. В първия случай това е реакция на облекчаването на строгата антиковид политика, във втория става въпрос за реакция на инвеститорите на сътресенията в американската банкова система. Новината, че в интерес на оцеляването си регионалната банка PacWest търси интензивно купувач, тласна цената на златото до 2 072 долара за тройунция, което е нов исторически рекорд.
Апетитът към златото остава силен и при централните банкери. Според тримесечния доклад на World Gold Council, която представлява десетки добивни компании из целия свят, централните банки са купили рекордните 228 тона злато през първите три месеца на годината. Парадоксално е, че борсово търгуваните фондове (ETF), чрез които и индивидуални инвеститори могат да инвестират в злато, отчитат отлив на капитали. Това се дължи на вълната от повишаващи се лихвени проценти из целия свят, поради което облигациите стават все по-привлекателни. Докато при златото инвеститорите могат само да се надяват, че в бъдеще ще успеят да го продадат на по-висока от покупната цена, облигациите предлагат и редовна възвръщаемост.