Защо не се изпълняват прогнозите на икономистите?
И икономистите, и финансистите използват научни методи в своите прогнози, но в очакванията им все още има грешки. Защо грешат толкова често?
През 1966 г. списание Time публикува смела прогноза: „Пазаруването от разстояние е осъществимо, но то няма да успее – защото жените обичат да излизат от дома, обичат да пипнат стоките и да формират мнението си“.
Американското списание не е единственото, което знае колко е трудно да се предскаже нещо - особено бъдещето.
Въпреки това мнозина, включително икономисти и финансови експерти, се опитват да правят прогнози. Правят го главно защото интересът към тях е много силен. Кои инструменти ще се покачат най-много? И кой най-малко?
Всеки, който се опитва да намери подобни отговори в медиите и в интернет, трябва да бъде подготвен за разочарование. Икономистите многократно грешат в прогнозите си за икономическа рецесия. Въпреки сложните математически модели, финансовите експерти не могат надеждно да кажат
дали цените на акциите ще бъдат в рамките на дадена година по-високи или по-ниски от днешните. Никой от тях няма свръхестествени способности. Те не познават бъдещето, както и вие. И те имат чувство за хумор, точно като вас. (Ето защо те използват десетична запетая в своите прогнози.)
Въпросът обаче не е защо въпреки липсата на успех се опитват да правят нови и нови прогнози. Ако имат публика, която се интересува от неточни прогнози, те ще ги правят. По-интересен въпрос е защо е проблем да се предскаже икономическа рецесия или срив на фондовия пазар изобщо? Причините са няколко.
От ключово значение е какви ще са предположенията
Основен факт е, че всяка прогноза изисква входни данни. Ако искате да изчислите скоростта, с която например една ябълка пада на земята след свободно падане, ще трябва само да посочите височината, от която ще падне. Резултатът не би бил много различен, дори ако вземете предвид въздушното съпротивление или използвате т.нар. гравитационно ускорение до повече десетични знаци.
Много повече ще се затрудните, ако трябва да прогнозирате резултатите от третия кръг в началото на тенис турнир с 32 играчи. Става дума „само“ за прогнозиране на резултатите от четири мача. За да направите такова нещо обаче, трябва безпогрешно да предвидите резултатите от първия кръг, в който се играят 16 мача, както и резултатите от втория кръг, в който броят на двубоите е наполовина. Само тогава бихте могли да изготвите списък от осем имена, които да играят помежду си в третия кръг. Необходимо е само една грешка в прогнозата, една изненада в първия или втория кръг, и действителният списък от осем четвърт финалиста изглежда съвсем различно.
Икономическите и финансови прогнози са по-сложни от системата за елиминации в тенис турнирите. Степента, до която може да се разчита, зависи от сложността на използваните модели и точността на входните параметри. Колко лесно е да грешиш в тях? Едно скорошно проучване на МВФ което показва, че професионалистите икономисти, могат да предскажат само 5 от общо 153 рецесии в 63 държави, между 1992 и 2014г., може да бъде полезно в тази насока.
Без лабораторни опити
Втората причина, която затруднява прогнозирането на икономисти и финансисти, е уникалността на изследователската среда. Физикът може да повтори експеримента със свободно падаща ябълка хиляди пъти, резултатът винаги ще бъде същият при непроменени условия. Икономистите нямат такъв лукс. Не е достатъчно да се вгледаме в историята и да търсим паралели, когато прогнозираме как ще се развиват пазарите при по-висока инфлация. Повишаването на инфлацията през 70-те години на миналия век се дължи на фактори, различни от днешните.
Освен това икономическите прогнози сами по себе си имат способността да променят средата, в която предвиждат. Ако метеоролог очаква да вали утре, резултатът от неговата прогноза не зависи от това дали ще вземете чадър или не. Но когато икономист прогнозира увеличение на инфлацията
с 5% и следователно поискате увеличение на заплатите със същия процент, вие променяте средата, за която се отнася прогнозата. Инфлацията е по-вероятно да се повиши.
Така, че не изпадайте в паника веднага щом прочетете какво прогнозират икономисти или финансови експерти. Реалността почти сигурно ще бъде различна.