За фондовите инвеститори 2024 г. беше като приказка.
И не защото цените на акциите (поне на Уолстрийт) постигнаха почти 30% годишна печалба, а защото такъв изключително добър резултат бе постигнат след година, която беше също така щедра към притежателите на акции.
Подобно нещо не се случва често. По-точно: едва три пъти от началото на миналия век (ако не броим 2023 и 2024 г.).
Прогнозите на експертите не пестят причините за песимизъм. Най-често защото няма дърво, което да расте до небето – пък било то и на фондовия пазар. А когато на пазарите нещо рязко се изстрелва нагоре, с подобна (ако не и по-голяма) сила трябва да се насочи и надолу.
Всичко това е вярно, но само в общи линии. Данните, които биха потвърдили песимистичната теория, са твърде слаби за формулиране на солидна инвестиционна хипотеза. От три подобни събития не може да се направи никакво надеждно заключение за това как ще приключи четвъртото.
Освен това трите случая на двугодишни периоди, през които цените на акциите рязко са се повишили, дават смесени резултати. В два от случаите въходящата тенденция е продължила, а само в един е отчетен рязък спад (с повече от 30%).
Ако 2024 г. показва нещо убедително на инвеститорите, то това е нарастващата хегемония на корпоративна Америка. В периода 2000–2023 г. американските акции донесоха над два пъти по-голяма печалба от акциите, търгувани на извънамериканските борси. За някои това е мегатенденция, на която няма смисъл да се противопоставяш. За други – предвестник на следващата криза. Да се прогнозира едното или другото обаче не е наука, а по-скоро лотария.