Уроците на унищожителите на богатство


12.10.2024

Уроците на унищожителите на богатство

Борсово търгуваните фондове (ETF) се превърнаха в синоним на финансов инструмент, който е идеален за дългосрочно натрупване на богатство.

Но бихте ли се осмелили да познаете кои финансови инструменти са, точно обратното, най-големите унищожители на богатство? Отговорът може да ви изненада: това също са ETF-ите.

Класацията на най-големите „прахосници“ на пари е съставена от американската анализаторска компания Morningstar. В петте ETF-а, които са на върха в класацията, инвеститорите са загубили повече от 30 милиарда долара през последните 10 години.

Всеки от тези ETF-и има своя специфична насоченост. Те се ориентират към области на пазара или начин на инвестиране, които обикновените инвеститори трябва да избягват.

Затова си струва да се проучи каква е тайната на неуспеха на тези ETF-и.

 

С лост срещу тренда

Думи като „ливъридж“ или „финансов лост“ не са част от стандартния речник на хората. И въпреки това десетки хиляди словаци реално живеят с финансовия лост. Никой обаче не го нарича така, обичайно го наричаме ипотечен кредит.

Финансовият лост на практика представлява използване на чужд (т.е. заемен) капитал. При ипотечния кредит чуждият капитал са парите от банката, с които можете да си купите ново жилище. На капиталовия пазар със заетите пари може да се спекулира и с движението на цените на акциите.

Ако подобен финансов залог се окаже печеливш, благодарение на ливъридж ефекта постигнатата печалба е значително по-висока отколкото без него. В сила е и обратното – ако инвеститорите не улучат точния момент, загубите ще бъдат значително по-големи.

Фондът ProShares UltraPro Short също използва ливъридж. Проблемът обаче е, че го използва за „да обърне“ дневните колебания на фондовия пазар. Ако цените на акциите (в този случай на борсовия индекс Nasdaq 100) се повишат с 1% през деня, цената на този ETF ще падне с 3%. Обратното, спад от 1% на индекса в рамките на деня означава печалба от 3% за инвеститорите.

Фондовите пазари имат тенденцията да се покачват дългосрочно. Въпреки че не се повишават всеки ден, възходящият тренд е доминиращ. Това унищожава стойността на ETF-а. Опитът да се печели от спад в растящ пазар е опасно предложение за дългосрочните инвеститори.

 

Търговия със страха

Още един ETF от класацията на най-големите унищожители на богатство използва финансов лост. В неговия портфейл обаче няма акции, а индексът VIX – т.нар. индекс на страха (по-точно: фючърсни контракти върху този индекс).

Как функционира индексът на страха подсказва самото му име. Ако на пазарите настъпи несигурност или паника, стойността на индекса VIX скача рязко нагоре. Когато ситуацията се успокои, той също толкова бързо се връща на по-ниски нива.

Проблемът е, че при липса на пазарни шокове индексът VIX е относително стабилен. Фючърсните контракти обаче всеки ден губят част от своята вътрешна стойност (финансово инженерство в действие), а използваният лост също играе срещу инвеститорите, увеличавайки дневните колебания на индекса 1,5 пъти.

ETF с такава структура може да бъде подходящ за активните трейдъри и спекуланти, които са уверени, че могат да предвидят правилния момент, когато на пазарите започва паника. И, разбира се, са способни да идентифицират точния момент на нейния пик.

За дългосрочно инвестиране обаче този ETF е контрапродуктивен. Това е вярно, дори когато инвеститорите или медиите успяват вески ден да изброят няколко „заплахи“, от които трябва да се страхуваме. Повечето от тях никога не се сбъдват.

 

Деструктивните грешки на кралицата на Уолстрийт

Само преди няколко години, по време на глобалната пандемия от коронавирус, Кати Ууд е наричана некоронованата кралица на Уолстрийт. Флагманът на нейната инвестиционна империя – ARK Innovation – генерира печалби, за каквито инвеститорите в други ETF-и могат само да мечтаят.

Една от основните причини е, че ETF-ът, управляван от Ууд не е „обикновен“ борсово търгуван фонд. Повечето хора свързват тази абревиатура с пасивни индексни фондове, които просто копират утвърдени (обичайно борсови) индекси.

В случая на ARK Innovation това не е така. Той се управлява активно, което означава, че мениджмънтът на фонда сам решава кога и какви акции ще купи и кои ще продаде. За разлика от обикновените фондови индекси ETF-ът е силно концентриран – в него са включени само няколко десетки компании, които трябва да пренапишат правилата за функциониране на обществото със своите нови технологии.

Проблемът е, че Кати Ууд (но и никой друг) не умее да предвижда бъдещето. Това е единственото обяснение на факта, че в нейния портфейл липсват компаниите, които най-много са се възползвали от актуалната мегатенденция в изкуствения интелект. Това не е изненадващо откритие – повечето активни мениджъри на фондовите пазари не могат да постигнат по-висока доходност от стандартния индекс.

За сравнение: от февруари 2021 г. до днес индексът S&P 500 се е покачил с около 50%. ARK Innovation ETF: -70 %.