Убедителните графики често са просто финансови измами
Имате ли спестявания в акции? Ако отговорът е да, една графика може би ще ви заинтригува. Тя се разпространява из интернет със скоростта на светлината.
На графиката са изобразени само две криви върху тъмен, черен фон.
Първата показва развитието на американския борсов индекс S&P 500 от началото на 2023 г. до средата на февруари т.г.
Другата е малко по-дълга. Тя също показва развитието на познатия ни борсов индекс. С тази разлика, че кривата започва през август 1928 г. и завършва 12 месеца по-късно, в края на октомври 1929 г.
Двете криви имат много сходна форма. Когато едната тръгне нагоре, издига се и другата. Когато едната пада, надолу върви и другата.
Смисълът на вирусната графика не в откриването на прилики между два отделни времеви периода от историята на Уолстрийт. Целта ù е да създаде впечатлението, че това, което се случва в момента на фондовия пазар, не е нищо ново. Инвеститорите вече са изпитвали подобна еуфория, а това, което последва след нея, е много болезнено преживяване.
Крахът на нюйоркската борса през октомври 1929 г. Най-голямата икономическа криза засегнала Америка и целия свят. Финансови загуби, довели мнозина до просешка тояга.
Колко вероятно е историята да се повтори?
Какво общо има сиренето с акциите на Google?
Да започнем с лошите новини.
Историческите данни наистина пасват. Всеки, който успее да ги изтегли в компютъра си и да създаде от тях екселска графика, ще стигне до същите криви. А този, който иска да погледне на получените данни по-аналитично, може да изчисли, че степента на корелация – степента на „свързаност“ между двете криви – достига ниво от 0,94.
На езика на статистиката това означава извънредно силна връзка. Тук обаче лошите новини свършват.
Изключително силната връзка в този случай не означава нищо. Корелацията не означава причинно-следствена връзка, това студентите по статистика го учат още в уводните лекции. С други думи едната крива не обяснява другата, макар и да имат много подобен курс.
Ако това не беше така, щеше да е по-добре инвеститорите да обърнат по-голямо внимание на консумацията на сирене в САЩ, отколкото да анализират акциите на компанията Alphabet (бившия Google). Защо? Развитието на потреблението на този млечен продукт почти по същия начин копира годишните промени в цената на гореспоменатата акция.
Висока степен на корелация отчитат и броят доклади за наблюдавани неидентифицирани летящи обекти (НЛО) в щата Ню Мексико и броят издадени патенти в целите САЩ. Всеки, който иска да обясни връзката между тези два показателя, трябва да има много развито въображение.
Ясно е, че няма връзка между консумацията на сирене и развитието на цените на акциите на компанията Alphabet. Нито пък между броя на докладите за НЛО и броя на регистрираните патентни заявления. Ако има период, през който два напълно несвързани показателя отчитат много сходно развитие, по правило това не означава нищо повече от съвпадение.
Същото е в сила и за две криви от различни периоди на фондовия пазар. 2023 г. не беше повторение на пика на еуфорията от 30-те години на миналия век. През миналата година акциите не пренаписаха исторически рекорди, по-скоро обратното: възстановяваха се от „пердаха“, който получиха предходната календарна година.
Данните ще признаят всичко
Предходните редове могат да дадат отговор на въпроса дали сходството на две различни криви има предсказваща стойност. Няма. Как обаче е възможно толкова да си приличат?
Причината е количеството данни. В този случай има огромно количество исторически данни за развитието на фондовия пазар. И ако измъчвате наличните данни достатъчно дълго, те ще признаят всичко. Достатъчна е щипка търпение и технически умения.
Ако искате да откриете прилики между това, което се случва на фондовия пазар сега, и друг ключов период (например преди краха на борсата), можете да започнете, като сравните, да речем, последните 30 дни. Последния месец на борсата и последния месец преди колапса от 1929 г.
Никаква прилика? Няма значение. Какво ще кажете да сравните последните 40 дни? Пак ли нищо? Можете постепенно да опитате различни дълги периоди. Въпрос на време е да попаднете на период, през който двете различни криви ще се припокрият.
Вие бихте измъчвали историческите статистики толкова дълго, че ще получите от тях период, през който две различни във времето криви ще се припокрият.
От достатъчно дълги времеви редове не е проблем да се открият периоди, които забележимо се припокриват. С умело манипулиране на данните не е голям проблем да се намери „доказателство“ за това, че акциите са застрашени от голям срив. Или обратното – представляват историческа възможност, защото развитието през последните 78 дни поразително напомня друг също толкова дълъг период, след който борсата се изстрелва нагоре.
Никой няма да попита защо точно 78 дни. Всички ще бъдат развълнувани в очакване на това, което предстои.
На никого не му хрумва, че така изглеждат съвременните инвестиционни измами.