Традицията със залагането на Уолстрийт може би ще изчезне


22.07.2024

Традицията със залагането на Уолстрийт може би ще изчезне

Това е една привлекателна, но абсолютно безполезна финансова дисциплина, чиято единствена добавена стойност е маркетингът. Финансови анализатори и инвестиционни стратези се превръщат в типстъри, чийто съюзник не е интелигентността или широтата на познанията, а късметът. Ако някой е успял правилно да предвиди траекторията на борсовия индекс през последните месеци, то той го е постигнал поради грешни причини или всъщност е прогнозирал цената на една единствена акция: Nvidia.

Традицията да се предвиждат стойностите на борсовия индекс в края на годината може и да не се радва на дълъг живот. Американската инвестиционна банка Piper Sandler обяви в началото на юли, че приключва с публикуването на своите прогнози. „Прогнозирането на очакваните движения на цените има смисъл за отделни акции, а не в актуалната среда за (борсовия) индекс,“ пише главният инвестиционен стратег на банката Майкъл Кантроуиц. С допълнението, че борсовият индекс вече не отразява това, което се случва с отделните акции на пазара.

Подобно чувство на горчивина се споделя от мнозина инвестиционни професионалисти на Уолстрийт. Причината е очевидна: как ще се развива борсовият индекс все повече се дължи на все по-малко акции. Тогава какъв е смисълът да се анализира целият пазар, макроикономическите показатели, да се оценяват инфлационните рискове, да се изчислява БВП, когато в крайна сметка всичко зависи от това как ще се справят компании като Nvidia, Microsoft, Alphabet (Google) и Amazon?

Тази четворка е виновна за повече от половината от ръста на индекса S&P 500. Влиянието им върху индекса е толкова важно, че за една добра прогноза е достатъчно да се наблюдават само те. Отделите по макроикономически анализи могат да се разпуснат.