Тествахме финансовата грамотност на изкуствения интелект. И той не е безгрешен


29.01.2024

Тествахме финансовата грамотност на изкуствения интелект. И той не е безгрешен

Допреди две години за генеративния изкуствен интелект се говореше само сред тесен кръг специалисти. Днес това е стандартен работен инструмент в почти всяка област.

Възможностите му са практически неизчерпаеми. Трябва да създадете креативен текст за маркетингова кампания? Или графиката на нова интернет страница? Да напишете компютърен код? Всеки, който днес не използва инструментите на изкуствения интелект в подобни случаи, се превръща в аналогов динозавър на дигиталната епоха.

 

Тест за ChatGPT

Дали обаче ще приемете съвет за личните си финанси от изкуствения интелект? Имате ли представа какво още може да направи без проблеми и кои са слабите му страни?

Опитахме се да получим отговор по същия начин, по който ви дадохме възможност да тествате знанията си за света на финансите и инвестициите – с предколедния тест, който беше публикуван в последния брой на Partners News миналата година.

Компютърните специалисти със сигурност ще поспорят за границите и обхвата на подобен тест, но това е достатъчно да се формира първоначална оценка за надеждността на генеративния изкуствен интелект.

Тестът не беше лесен и на някои места имаше формулировки, които лесно можеше да бъдат пропуснати. Всички, които се справиха с него без никакво колебание, демонстрираха не само широк спектър от знания, но и точно око при четенето на въпросите и предлаганите отговори.

Поради факта, че ChatGPT е обучен върху определено количество информация на английски език, ние добавихме една междинна стъпка за целите на тестването. Всички въпроси и отговори, от които винаги един е правилният, преведохме с помощта на услугата DeepL, преди да бъдат зададени. Тя е безплатна и качеството на преводите ù в онлайн пространството е изключително.

Коледният тест на Partners News съдържаше общо десет въпроса, два от които бяха специфични – те се отнасяха до словашката действителност и актуалното състояние на законодателството. Тъй като то бе променено през лятото, ChatGPT нямаше как да знае това. Последната версия на модела беше обучена въз основа на информацията, достъпна до април миналата година. Така ChatGPT отговори на общо осем въпроса с помощта на услугата DeepL.

 

Резултатът? Беше изненадващ, но не и шокиращ

Преди началото на теста помолихме ChatGPT да избере единствения отговор на зададените въпроси, който той смята за правилен. Моделът го направи, но към всеки от отговорите добави и собствена обосновка.

При отговора на първия въпрос („Какво означава „реален доход“ при инвестиране?“) той посочи не само буквата, зад която се криеше правилният отговор, но и обяснение защо това е така. Такъв формат на отговорите може да бъде много полезен при тестването на знанията от различни области. Ще научите не само правилния отговор, но и защо е правилен.

ChatGPT се справи без проблем с почти всички въпроси. Изкуственият интелект не изпита проблем и когато въпросът съдържаше началото на изречение и задачата бе да избере правилния завършек. Това потвърждава качеството на машинния превод от словашки на английски език. Само преди няколко години смисълът на превеждания текст лесно можеше да се изгуби при механичния превод, днес подобен риск е минимален.

И като теглим чертата: От осем въпроса ChatGPT се справи със седем. Проблем му създаде само един въпрос.

 

Правилна формула, неправилна употреба

Единственият въпрос, който успя да обърка дори най-напредналия модел ChatGPT, се отнасяше до определянето на реалното поскъпване. Въпросът беше така формулиран, че лесно можеше да насочи към неправилен отговор и хората, които се занимават професионално с финанси.

2. Днес внасяте 10 000 евро на срочен депозит. Депозитът е с 3% годишна лихва, последните данни за инфлацията показват 10% ръст на цените. Какво може да се каже за реалното поскъпване на инвестирания депозит?

а) от посочените данни не може да се каже нищо за реалното поскъпване,

б) реалният доход представлява номиналния доход, коригиран спрямо процента на инфлацията, който в този случай е -7 %,

в) в посочените предположения липсва информация за данъчната тежест и евентуалните такси, ето защо не е възможно определянето на реална доходност

 

Изкуственият интелект най-напред посочи като правилен отговор втората възможност б) и обясни, че изчисляването на реалния доход наистина се определя просто като разликата между номиналня доход и процента на инфлацията.

Този отговор обаче не беше правилният. Ако днес вложите в банката за една година депозит, който ще бъде олихвен с 3%-на лихва, вие не знаете какъв ще бъде размерът на инфлацията през следващите 12 месеца. Това, че последните данни говорят за 10% ръст на цените, е информация, отнасяща се до миналото, а не до бъдещето.

ChatGPT прие тези аргументи и при втория опит избра вариант а). Много е възможно, ако някой е „изгорял“ на този въпрос, причината да е същата.

Така изкуственият интелект успя да реши теста за финансовата и инвестиционната грамотност за отличен, с една малка спънка. В сегашния си вид той предлага различни възможности в сферата на личните финанси. AI е в състояние да предлага и създава лични финансови планове, да обяснява на разбираем език трудни теми или да тества знанията на ползвателите си. Но да се разчита на него за всичко би представлявало твърде голям риск.