Тайната на инвестирането в едно изречение


22.07.2024

Тайната на инвестирането в едно изречение

Светът на парите е извънредно богат на цитати от хора, които са се превърнали в негови легенди. Почти невъзможно е да се интересувате от инвестиции и да не попаднете на мисли на Уорън Бъфет, Бенджамин Греъм или Питър Линч.

Някои впечатляват със своята точност, други с елегантност. Не са много обаче мислите, съдържащи същността на това, което всеки трябва да знае за инвестирането.

Една мисъл със сигурност принадлежи към посочената група. Неин автор е „вълшебникът от Омаха“ Уорън Бъфет: „Борсовият пазар е механизъм, който движи парите от нетърпеливите към търпеливите.“

Напълно възможно е никога да не сте си давали сметка, че в това изречение е казано всичко важно, което трябва да знаете за инвестирането.

 

Как да загубите пари ли? С преки пътища!

Фондовите пазари растат в дългосрочен план средно с 8–10%. За човек, който започва да инвестира редовно и всеки месец насочва по 100 евро към фондовия пазар, поскъпването ще изглежда визуално като малко сума.

Има хора, които разбират математиката на инвестирането и дори символичните печалби няма да ги възпрат да продължават да инвестират в дългосрочен план. Но има и такива, които ще останат разочаровани от резултатите през първите години и ще потърсят начини как да ускорят растежа на инвестираните спестявания.

Преки пътища обаче не същестуват.

Това не са спекулативни залози върху акции, които биха могли да се изстрелят нагоре със стотици проценти през следващите месеци. Нито пък са „гарантирани“ системи за търговия, които могат да печелят високи проценти година след година.

Има и хора, които наистина могат да спечелят пари от желанието да се открие пряк път към създаването на богатство – това са измамниците със съмнителни оферти. В интернет не липсват такива. Без основите на финансовата грамотност илюзията за бързи пари може съвсем скоро да ви струва скъпо.

 

Правилната страна на пазара

Ако тези, които предават своите пари на борсата, са нетърпеливи, най-важният въпрос е: Кой ще ги прибере?

Търпеливите, естествено.

Ако има нещо, към което обикновените инвеститори, възприемащи фондовите пазари като съюзник в осигуряването на солидна бъдеща пенсия, трябва да се стремят най-много, то това би трябвало да бъде стремежът да са от правилната страна на механизма за преразпределение.

На страната на търпеливите.

Което, логично, предполага достатъчно време за инвестиране. В рамките на един достатъчно дълъг инвесиционен хоризонт няма особено значение дали акциите ще паднат с 20% тази година, дали ще се вдигне нивото на безработицата или ще започне икономическа рецесия.

Преди всичко младите хора имат шанса да се присъединят към редиците на търпеливите инвеститори. Днес те може да са разочаровани от факта, че по-трудно от родителите си ще се сдобият със собствен дом заради високите цени на недвижимите имоти или по-високите лихви, но за разлика от родителите си имат уникалното предимство, инвестирайки, да постигнат доходност от спестяванията си несравнимо повече от тях.

Ако наблюдавате всекидневните колебания на фондовите пазари значението на търпението може да не изглежда очевидно. Но е достатъчно да се погледне доминиращата тенденция на развитието им за по-дълъг период, и като резултат ще получим крива, която устойчиво сочи нагоре.

Подобна графика бе публикувана навремето в социалната мрежа Х (тогава все още Twitter) от Морган Хаусъл, днес най-продаваният автор на книги за пари и психология. Към графиката той добавя само две изречения: „Книга, наречена „Затваряй си плюв**ка и чакай“. На всяка страница е тази графика.“

Ако такава книга наистина беше излязла, щеше да е скучно четиво. Но пък е най-добрата инвестиционна препоръка.

 

Това е механизъм, а не тест за интелигентност

Уорън Бъфет е изключително добър комуникатор. Той умее да превърне сложното съобщение в просто изречение, което всеки може да разбере.

Неслучайно в уводния цитат той определя фондовия пазар като „механизъм“. Тоест нещо, което можете да се научите да обслужвате и да използвате правилно. Всичко, от което се нуждаете, е волята да се научите как да го правите.

За мнозина обаче фондовият пазар е нещо напълно различно. Място, където човек може да успее единствено със способността да предвижда бъдещето. Тест за интелигентност. Надпревара в бързина на реакциите. Най-голямото казино на света, в което единствено късметът е решаващ за успеха.

Нищо от това не се отнася за фондовия пазар. Това не означава, че от време на време няма да се появи гуру, който успява да преобърне света. Например да спечели от срива на ипотечния пазар, който пък на свой ред никой не е очаквал. Респективно късметлия, който печели баснословни суми от залог върху акции на западаща мрежа магазини за компютърни игри.

Дори и в реалния живот от време на време някой успява да заложи на печеливши числа в лотарията и да спечели стотици милиони. Това обаче не е доказателство за умението му да предвижда печелившите числа, а само игра на късмет.

Ако нещо влияе върху факта дали инвестирането в крайна сметка ще бъде смислена възвръщаемост на спестяванията или авантюра с нещастен край, това е поведението на инвеститорите. Без предсказване на бъдещето, без надпревара, без да се разчита на късмет.

Механично.