Светът е завладян от биткойн лудостта. Заради борсово търгуваните фондове (ETF)


15.01.2024

Светът е завладян от биткойн лудостта. Заради борсово търгуваните фондове (ETF)

В началото на януари американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) одобри стартирането на 11 ETF, които ще инвестират директно в биткойни. Това се случва само 14 месеца след краха на FTX – третата най-голяма криптовалутна борса в света.

Решението на регулатора предизвика еуфория по целия свят. „SEC одобри биткойн ETF-ите за обикновените инвеститори,“ – пише The Wall Street Journal. Вестникът обобщи значението на това забележително решение в едно изречение: „Публично търгуваните фондове ще позволят на инвеститорите да купуват биткойни със същата лекота като акциите или взаимните фондове.“

Списъкът с институциите, които ще предалагат биткойн ETF, включва както най-големите имена в света на инвестициите, така и по-малко известни доставчици. Това гарантира, че за т.нар. спот фондове ще се пише и говори навсякъде. Има обаче само няколко наистина важни въпроса (и съответно отговора на тях).

 

Защо изобщо се вдига толкова шум около новите ETF?

Американският регулатор на ценни книжа държа месеци наред на бюрото си исканията за създаването на тези фондове. От гледна точка на финансовите институции се отварят вратите към напълно нов бизнес за милиарди долари. И всеки мениджър на ETF, опитен или начинаещ, иска да вземе част от него за себе си.

За обикновените хора т.нар. спот биткойн фондове предлагат лесен вариант за инвестиции. Получаването на биткойни не е тривиален въпрос, още повече като вземем предвид относително сложния технологичен процес на копаенето им. Много малко хора разбират това, ето защо новите ETF-и изглеждат атрактивни.

 

Спот биткойни?

ETF-те, с чието посредничество ще бъде възможно да се инвестира в най-популярната криптовалута, съществуват от известно време в Америка. Парите в тях обаче не се инвестират директно в биткойни, а се купуват с т.нар. биткойн фючърси. Всеки такъв фючърс е всъщност контракт за доставка на точно определен брой биткойни на определена дата и при предварително известна цена.

Подобен начин на търговия е стандартен за стоковите пазари. Ако инвестирате например в петрол, в действителност вие ще станете собственик на контракт за доставката на определен брой барели петрол в определен ден. Няма да се притеснявате, че по вратата ви ще заблъска куриер с танкер, пълен с петрол.

Спот биткойн ETF-ите няма да инвестират в такива контракти, а ще купуват директно най-старата криптовалута. Това е основната промяна при новите ETF-и.

 

Означава ли това, че криптовалутите вече официално се смятат за нов клас активи?

Издаването на разрешение за новите ETF-и не означава, че криптовалутите започват да се смятат за стандартни финансови продукти, като например акциите и облигациите. Председателят на SEC Гари Генслер изрично обърна внимание на това в писменото становище на регулатора: „Въпреки че одобрихме листването и търгуването на спот биткойн ETF, ние не изразяваме нашето одобрение или подкрепа за това.“ Според него инвеститорите трябва да бъдат внимателни, инвестициите в биткойн остават и занапред свързани „с безброй рискове“.

Ще могат ли и словаците да инвестират в новите ETF?

С почти 100%-на сигурност не. ETF фондовете, в които могат да инвестират не само словаците, но и всички инвеститори от ЕС, трябва да отговарят на редица специфични критерии. До момента дори най-големите американски ETF, копиращи установени борсови индекси, като S&P 500 или Nasdaq, не ги изпълняват.

Би било наивно да се очаква, че новите спот биткойн ETF-и веднага ще посрещнат европейските инвеститори.

 

Следователно ако някой желае да инвестира в биткойни чрез ETF, например заради данъчно облекчение, просто няма късмет?

Със сигурност не е така. На малцина е известно, че Европа в това отношение изпреварва САЩ с няколко месеца. Още през 2021 г. първият европейски спот биткойн ETF получи зелена светлина. Но докато в Америка финансовите институции могат да пуснат на пазара нов ETF буквално на другия ден след официалното му одобрение, в Европа този процес може да отнеме до две години.

Точно толкова време мина, преди гореспоменатият първи европейски ETF да излезе реално на борсата в Амстердам. Така европейските инвеститори имаха възможност да инвестират в най-популярната (и най-старата) криптовалута в света още през миналата година.

 

Все още говорим само за биткойн, но това не е единствената популярна криптовалута в света.  Има ли, респ. ще има ли подобни ETF и в този случай?

Вярно е, че настоящата вълна от еуфория засяга само биткойн ETF-ите. Американският регулатор обаче вече се занимава с искания за създаване на други фондове, ориентирани към останалите криптовалути. Най-вече към етериум – втората, след биткойна, най-голяма и най-търгувана криптовалута. Възможно е такива фондове да се появят на пазара още през настоящата година.

 

Най-важният въпрос: има ли смисъл да се инвестира в тези ETF?

Фактът, че нещо може да се купи или продаде на борсата, все още не означава, че е подходяща инвестиция. Криптовалутите – и най-вече биткойнът – преживяха такива резки възходи и спадове през последните години, че дори и на опитните инвеститори биха им побелели косите.

Ще бъде грешка да инвестирате значителна част от спестяванията си в подобни ETF. Мнозина виждат криптовалутите като пряк инвестиционен път към бърза и висока възвръщаемост, но такива преки пътища не работят. Не може да се разчита на тях. Ако вече инвестирате и следвате стратегия, от която сте доволни, спокойно можете да игнорирате биткойн еуфорията.