Спестяването е скучно за вас? Тогава бъдете креативни!
Инвестирането трябва да е скучно, казват финансисти. Но това не означава, че спестяванията трябва да са от същата категория.
Отделяте ли част от дохода си всеки месец? Трудно е да си представим по-полезно занимание. Но способността за натрупване на спестявания е необходимо условие за растеж на благосъстоянието на всеки човек. Дълговете все още не са направили никого богат, но спестяванията са.
Въпреки че може да е трудно месец след месец да се лишавате от малко доходи и да не харчите всичко, което можете да похарчите. Но с малко въображение и креативност спестяването може да бъде не най-скучната част на личните финанси. Напротив, ако добавите няколко елемента на игра и състезание към процеса на вашите спестявания, резултатът може да бъде интересна комбинация, която ще тества собствените ви граници, но също така може да създаде забавление за цялото семейство.
Следният преглед на съветите как да направите спестяванията по-лесни е само малка капка в океана от достъпни варианти. Всеки е различен, но всички имат едно общо нещо: приложения в реалния живот. Благодарение на тях са спестени хиляди лева, а всеки може да тества функционалността им.
Година на седмичните предизвикателства
Искате ли да приемете годишното предизвикателство? Не ви трябва много, за да започнете – само един лев. Това е всичко, от което се нуждаете, за да завършите първата седмица от годишното си предизвикателство.
През следващата седмица ще спестите един лев повече, отколкото през предходната седмица. Така че през първите четири седмици постепенно оставяте настрана първо един лев, след това два, три и четири. Всеки може да поеме подобно предизвикателство.
Но не се заблуждавайте от малките числа, които започват задачата. Ако го правите през цялата година, 52 седмици, можете да спестите до 1378лева. Смятате ли, че това не е достатъчн? Но с вашите доходи можете да започнете спо-големите суми? Ако можете да увеличавате спестяванията си с три евро всяка седмица, то за една година вашите спестявания ще бъдат 4134лева. Това вече е приличен финансов резерв или пари за необичайни инвестиции. Или семейна ваканция, ако това е, към което се стремите.
Недостатъкът на тази задача е, че най-големите спестявания се случват през последните седмици на годината. Ако някой направи това в началото на годината, това би означавало, че ще трябва да спестява най-много в навечерието на Коледа, когато натискът върху портмонето е много голям. Обаче, да избегнете провала на годишното предизвикателство е лесно – просто започнете отначало с най-големите количества и намалявайте всяка седмица. Не се нуждаете от воденето на таблицата в Excel или специална компютърна програма – просто умножете броя на седмиците, оставащи до края на спестяването, на сумата, с която ще намалите спестяванията си. Ако искате да намалите спестяванията си с три лева на седмица, тогава в началото отделете 156 лева (3 лева × 52 седмици от програмата), а след седмица – 153 лева (3 лева × 51 седмици). Наградата за „затягане на колана” може да стане в това, че вашите спестявания ще станат относително високи много бързо. Ако издържите първите няколко седмици, почти сигурно ще изкарате цялата година.
Направете своята вноска
Докато предишното предизвикателство ще тества собствените ви умения за спестяване, цялото семейство може да вземе участие по забавен начин за създаване на спестявания. Ако разпознаете легендарната салонна игра в заглавието на мисията, причината за приликата скоро ще стане очевидна.
Първо, трябва да създадете целева сума на спестяванията. Например 5000 лева. Втората стъпка е да обмислите възможностите си. Например, ако печелите два пъти повече от партньора си, тогава за всяка точка ще плащате два пъти повече. За какви точки ще платите? За тези, на които хвърляте зара. Докато в настолната игра броят на точките на заровете определя на колко места ще преместите пионката си по-близо до дома, в този вариант броят на точките на заровете определя колко допринасяте за общите си спестявания.
На практика това може да изглежда така: в неделя вечерта на масата в домашния кръг изваждате зар и тетрадка. В началото на натрупването се договаряте за „броя ходове“, тоест броя на хвърлянията, които всеки човек ще има. Също така се изисква взаимно споразумение за това колко всеки играч ще допринесе за една точка. Например: веднъж седмично всеки ще хвърля заровете максимум 10 пъти и ще дава по един лев за всяка отбелязана точка. Падна петица? Внасяте пет лева. Вече сте допринесли толкова много, че нямате какво повече да допринесете? Спрете да хвърляте заровете след третия кръг.
Играта приключва при достигане на натрупаната сума. И кой е победителят? Например този, който е имал най-много точки на сметката в момента, в който е достигната целевата сума. Не е задължително да е този, който плаща най-много. Искате ли да включите децата в играта? Това ще бъде много лесно – всичко, което трябва да направят, е да дадат, например, една стотинка за всяка точка.
Извадете монетите от джоба си
Последното вдъхновение може да представлява интерес за тези, които често работят с пари в брой. Благодарение на монетите всеки в живота е имал толкова пълно портмоне, че дори и да може да се затвори, то все пак ще се вижда и в стърчащ джоб.
Ако често попадате в подобна ситуация, опитайте да сложите всички монети от портмонето си в празен буркан в края на седмицата. Или в два – в единия само монети с единици и двойки, в другия – с монети от по-голям номинал. Първият буркан ще бъде вашето недокосвано спестяване, а от втория можете да вземате монети, ако имате нужда от дребни пари за пътуване в градски транспорт, паркиране или каквото и да е.
Ако в началото на следващата седмица можете спокойно да живеете без монети в портмонето си, значи вече сте на път да създадете значителна сума спестявания. Ще се изненадате колко пари могат да се поберат например в празна кана от газирана вода, ако сложите в нея само монети от най-голям номинал. И когато наистина започне да се пълни, сменете ги с хартиени пари и продължавайте напред.