След близо 30 години Европа изпреварва Уолстрийт


01.04.2025

След близо 30 години Европа изпреварва Уолстрийт

Още в средата на февруари изглеждаше, че новоизбраният американски президент Доналд Тръмп ще бъде любимецът на фондовите инвеститори. Ключовите индекси, включително S&P 500, записаха нови рекорди и се изкачиха до нови върхове. 

Очакваше се настъпването на „обрат“, но интензивността, с която се случи, изненада и най-големите песимисти.

В рамките на няколко дни акциите на най-големите американски корпорации паднаха с повече от 10%. След повече от година инвеститорите отново станаха свидетели на т.нар. корекция на фондовия пазар. Спадът означаваше, че пазарната стойност на всички компании, представени в индекса S&P 500, се е понижила с около 5,3 милиарда долара.

Тези, които се доверяват на историческите статистики, засега могат да останат спокойни. Вярно е, че всеки голям срив на фондовите пазари е започвал с корекция от поне 10%, но не всеки подобен срив се е превръщал в т. нар. „мечи пазар“ (който според финансовия жаргон започва при 20%-ен спад). От 1929 г. насам индексът S&P 500 е регистрирал общо 56 корекции, но само малка част от тях са довели до по-дълбоки спадове.

Приказките за двуцифрен спад звучат тревожно, но реалността е различна. От началото на календарната година най-важният индекс на американските акции е загубил „само“ 4,5%. Съвсем различен опит с пазарите имат обаче европейските инвеститори, които след години изоставане от Уолстрийт сега водят. Панеоврпейският индекс Stoxx 600 се е повишил с около 8,5% от януари насам. Сама по себе си тази цифра е повод за празнуване на стария континент: цените на европейските акции не са отбелязвали толкова силен ръст в началото на годината от почти три десетилетия (за последен път през 2000 г., малко преди спукването на дотком балона).

Разминаването между американския и европейския пазар е урок за необходимостта от диверсификация. През последните години цените на акциите в САЩ регистрираха извънредно голям растеж, а оценката им е около 22-пъти размера на очакваните печалби (forward P/E ratio). Що се отнася до европейските акции, съотношението е около 14. Това увеличава надеждите, че притежателите на европейски акции след години на пости ще бъдат по-доволни в края на 2025 г. от инвеститорите на Уолстрийт.