Скрити рискове от честото наблюдение на инвестициите
Само тези, които изобщо не се интересуват от инвестиране, не правят грешка. Прекаленото внимание също е риск.
Кога за последен път погледнахте състоянието на вашите инвестиции? И колко често го правите? Ако не измервате честотата на инвестираните си спестявания в месеци (или години), ги излагате на сериозен и ненужен риск. Вие сте неговият източник. Но не го вземайте присърце – същите рискове дебнат всеки, който наблюдава твърде много колебанията в сметката си.
Причината е множеството финансови пазари. Ще се покачат или ще паднат цените на акциите утре? Според дългосрочната статистика вероятността за всяка от опциите е доста равна. От 1926 г. до 2020 г. S&P 500 е нараснал с 56 % през всички дни на търговия. Прогнозирането дали фондовият пазар ще се повиши или падне в даден ден е като прогнозиране на изхода от хвърляне на монета.
Фондовият пазар обаче изглежда съвсем различно, когато се разглежда в по-дълги периоди от време. В три от четири години (т.е. 75 % от времето) цените на акциите са се повишили. В рамките на 10-годишен хоризонт фондовите пазари са се повишили през 95 % от случаите. И няма нито един 20-годишен период в историята на Уолстрийт, в края на който борсовият индекс (след изплащане на дивиденти) да е по-нисък, отколкото в началото.
Но какво рискувате, ако обръщате твърде много внимание на краткосрочните пазарни колебания?
Невероятна среща с реалността
Ако – чисто хипотетично – можете да разгледате инвестициите си в акции след две десетилетия, тогава почти сигурно няма да е нерентабилно. Това би било много вероятно дори за по-кратък период от време (да речем 10 години). Постигнатите резултати вероятно няма да разклатят вярата ви в мъдростта на използването на акции в дългосрочно инвестиране.
Нещата обаче няма да са толкова ясни, ако отидете по-далеч в съкращаването на времевата рамка. Фондовият пазар вече няма да изглежда като място, където шансовете са във ваша полза; ще започне да прилича на казино и хазарт. Достатъчно е да си припомним статистиката за нощните колебания на фондовия пазар.
При такова често наблюдение може лесно да се изгуби от поглед дългосрочната възходяща тенденция на фондовите пазари. Това не е далеч от идеята, че успешното инвестиране е просто въпрос на шанс, късмет или таен алгоритъм. Трудно е да си представим, че с такова възприемане на случващото се на пазарите можете да останете на тях в дългосрочен план.
Промени, които не помагат
Всяка инвестиционна стратегия има периоди, когато блести и периоди, когато изостава от другите. Между 1965 г. и 2021 г. акциите на Berkshire Hathaway, управлявана от Уорън Бъфет, нарастват средно с 20,1 % на година. Това е почти двойно повече от борсовия индекс S&P 500 за същия период (10,5 %). Разликата в представянето е толкова голяма, че акциите на Buffett може да паднат с 99 % и все още да надминават индекса.
Въпреки очевидната разлика в числата, Бъфет не винаги е бил смятан за успешен инвеститор. Спомнете си 90-те години на миналия век - пазарите бяха доминирани от технологичен балон, с който дори Уорън Бъфет не можеше да се конкурира по рентабилност. Фактът, че не го пое, беше сигнал за мнозина, че е загубил способността си да разпознава печелившите инвестиции.
Краткосрочните пазарни колебания могат да предизвикат подобно усещане днес. Ако започнете да инвестирате редовно и пазарите се понижат, това ще се отрази на портфолиото ви. Колкото по-често го разглеждате, толкова по-вероятно е да забележите такава промяна и да я тълкувате погрешно като извинение за промяна на инвестиционен план, който работи от дълго време.
Разочарование дори в добри времена
Краткосрочните колебания на финансовите пазари не трябва да ви подготвят за трудни времена точно когато започнат да падат. Те също могат да ви разочароват, когато това се случи.
Представете си, че вашата инвестиция от 10 000 лв. е загубила 20 % за две години. Нямате причина да сте недоволни - напразно ще търсите подобна печалба другаде. Просто се насладете на отворено шампанско. Каква може да е уловката?
Проблемът е, че през тези две години сте следили внимателно как се държат вашите инвестирани спестявания. Видяхте, че след първата година бяхте на червено с 30 %, а през следващите месеци пазарите се представиха още по-добре. Вашият напредък - поне на хартия - е невероятен. Изчислихте наум какво бихте могли да купите след няколко години с тази скорост. Почти можете да помиришете кожените седалки на мечтаната кола.
Това, което се случи след това, беше като лош сън. Високите печалби започнаха да избледняват пред очите ни и когато завършихте инвестицията си две години по-късно, вие си тръгнахте с доход от "само" 20 %. Но въпреки отличния резултат, не можете дори да мислите за шампанско.
Ако наблюдавате инвестициите си много често, въпрос на време е да се окажете в подобна ситуация. Може да сте недоволни, може да сте ядосани, че не сте продали портфолиото си по-рано и по-изгодно. Каквото и да е това чувство, то ще бъде причинено от обръщането на твърде много внимание на нещо, което не е имало нужда от него на първо място.