През тази година акциите вече спечелиха повече, отколкото загубиха миналата година
Помните ли защо би било грешка да се отървете от инвестициите си след рязък спад на фондовите пазари? Правилният отговор е: защото най-добрите им дни вероятно предстоят.
Това, което е в сила за времевата близост на най-лошите и най-добрите дни на фондовите пазари, е в сила и за по-дългите времеви хоризонти. Докато през 2022 г. мнозина инвеститори можеха да се упрекнат, че притежават твърде много капитал при падащи акции, през 2023 г. (поне през първата ù половина) могат да се упрекнат, че разполагат с твърде малко капитал при възходящи пазари. Американският борсов индекс S&P 500 се повиши с почти 20 % от началото на януари, което е повече от спада му за цялата минала година. Европейските акции (чийто измерител е индексът Euro Stoxx 50) също се повишиха със 16 % от началото на годината и засега няма индикации, че растежът им ще се обърне през следващите месеци.
Колко важни са обаче подобни статистики за дългосрочните инвеститори? Всъщност те изобщо не са важни. Ако човек иска да им натрапи някакво определение, прилагателното „интересни“, ще бъде по-сполучливо от „важни“. Би било безсмислено да се създава какъвто и да е разказ от такива колебания на фондовите пазари. Цените на акциите се повишават бързо през дадена година, просто защото през предходната година рязко са падали. Или обратното. Ако нещо си заслужава да се спомене, то това е забележителната стабилност на дългосрочната (по-точно 30-годишната) възвръщаемост на инвестициите в акции. Те се движат средно над 10 % годишно и това е цифрата, която следва да е най-важна за инвеститорите. Макар и да е по-скучна от краткосрочните пазарни колебания.