Пет урока по инвестиране от 2021 г.


15.02.2022

Пет урока по инвестиране от 2021 г.

Това беше година, каквато никой не очакваше на финансовите пазари. Би било жалко да не научим от нея някои важни уроци, които всеки инвеститор трябва да има предвид в бъдеще.

След избухването на глобалната пандемия на коронавирус инвеститорите спечелиха уважение в началото на миналата година. Един невидим и малко известен враг все още имаше потенциала да затвори икономиките по света. Това беше основната причина експертите да подготвят инвеститорите за най-лошите времена.

Окончателният баланс за 2021 г. обаче изненада и най-оптимистичните хора. Докато коронавирусът се разпространи и мутира по света, фондовите пазари завършиха годината с безпрецедентни печалби. Би било пропусната възможност обаче да се задоволяваме с печалби и да не си спомним петте важни урока, които той донесе миналата година.

  • Песимистите звучат мъдро. Оптимистите печелят. Атака на Капитолия във Вашингтон, втора вълна на пандемия, щамът делта на коронавирус, прекъсване на веригата за доставки, крах на китайския гигант Evergrande, покачване на цените на енергията, нарастваща инфлация. Това са всички фактори, които според експертите биха могли да повлияят фундаментално на посоката на пазарите. Аргументите им бяха логични и изтънчени. Но това е всичко.
    Когато инвестирате, няма такова нещо като сигурност, че нищо лошо няма да се случи. Ако нямаше риск, свързан с инвестиция, нямаше да има награда за поемането на риска. Събитията на финансовите пазари на моменти може да приличат на свободно падане, но оптимистите печелят от това тъй като предполагат, че всеки проблем един ден ще остане в миналото. Тази стратегия никога не се е проваляла.
  • Тенденцията на нарастване на пазарите може да отнеме повече време, отколкото прогнозирате. Преди около десет години гласовете на скептиците започнаха да нарастват, обяснявайки на графики и индикатори защо възходящата тенденция на фондовите пазари скоро ще се обърне. Още повече, че между 2012 и 2014 г. S&P 500 нараства с двуцифрен процент годишно. Високите цени на акциите не звучаха логично за експертите, точно както други фундаментални индикатори.
    Който обаче е прогнозирал, че пазарите наистина ще се обърнат, щеше да изчака до този момент. Фондовите пазари се движат нагоре повече от десетилетие без значителни прекъсвания. Миналата година беше продължение на тази тенденция. Никой не казва, че ситуацията няма да се промени. Но това може да се случи много по-късно, отколкото очаквате.
  • Не всичко, което се покачва рязко, е балон. Борсовият индекс S&P 500 нарасна с 31% през 2019 г., добави още 18% година по-късно и скочи с още 29% миналата година. Тази серия от последователни печалби със сигурност не е стандартът в историята на финансовите пазари. Но това не означава, че на фондовия пазар се е образувал балон, който сега трябва да се спука.
    Това, което отвън може да изглежда като непропорционален темп на растеж, всъщност отразява огромното увеличение на рентабилността на най-големите (и най-важни от гледна точка на развитието на борсовите индекси) компании. Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft са всички компании, чиито печалби са нараснали средно с 32% годишно през последните пет години. Този темп означава удвояване на печалбите на всеки две години и половина. Това е много далеч от определението за балон, чиято основна характеристика е ръст на цените, който не отговаря на фундаментални показатели.
  • Златото не предпазва от инфлация. След няколко години на рекордно печатане на пари се случи това, което изглеждаше неизбежно — цените започнаха да се покачват. Само в Съединените щати темпът на инфлация достига нива, наблюдавани за последно от съвременниците през 70-те години на миналия век. Поскъпна почти всичко: бензин, употребявани автомобили, мед, хранителни стоки.
    Колкото и парадоксално да изглежда, златото беше ясното изключение в света на растящите цени. Цената му е паднала с почти 5% през 2020 г. Дори облигациите, за които инфлацията е основен враг, не отчитат толкова значителен спад.
  • Игнорирайте теми, които не ви засягат. Може би в началото на 2022 г. се питате какво ще се случи с пазарите тази година. Или какво ще се повиши най-много, какво ще падне най-много. Но напразно се тревожите.

Дори ако знаехте отговорите на подобни въпроси, какво би се променило? Особено ако вашият инвестиционен хоризонт е следващите 15-20 години. Вниманието към краткосрочните колебания води до ненужни грешки. Ако се бяхте доверили на финансови експерти в началото на миналата година, може би щяхте да си помислите, че през 2021 г., докато светът все още не е победил коронавируса, би било по-разумно да държите спестяванията си извън обсега на финансовите пазари. Щяхте да загубите два пъти: реалната им стойност щеше да падне поради високата инфлация и също така бихте пропуснали една от най-добрите години на фондовите пазари.