Пазарите падат ли? Пет причини да не се паникьосвате


28.11.2022

Пазарите падат ли? Пет причини да не се паникьосвате

Фондовите пазари падат вече няколко месеца. Ако ви е трудно да запазите спокойствие, намалете темпото.

Тази година инвеститорите на фондовия пазар нямат повод за празнуване. През последните месеци фондовите пазари по света познават само една посока: надолу. Американският S&P 500 падна с 20% от началото на януари, докато общоевропейският Euro Stoxx 600 загуби същата сума. Още по-лош е фокусираният върху технологиите Nasdaq 100, който беше с 35% по-нисък в средата на октомври, отколкото в началото на годината.

Не е лесно да гледате как пазарите падат, особено когато стойността на спестяванията ви пада заедно с това. Добавете към това високата инфлация, рекордните цени на енергията, войната в Европа и растящите лихвени проценти и паниката може да е само на една крачка разстояние. Въпреки това би било грешка да се паникьосвате. Каква е причината? За тези, за които една не е достатъчно, ето пет.

Причина първа: нищо извънредно не се случва

Спад от 20% в цените на акциите за една година може да изглежда като катастрофа. Толкова е загубил индексът S&P 500 между октомври 2021 г. и септември 2022 г. Подобни движения не са необичайни на фондовите пазари. Все пак акциите са най-печелившият съюзник на дългосрочните инвеститори.

През последните три години (т.е. от октомври 2019 г. до септември 2022 г.) стойността на следния борсов индекс е нараснал с 6,40% годишно. Това е по-малко от дългосрочната историческа средна стойност, но не трябва да забравяме, че това е възвръщаемостта през периода, когато пазарите претърпяха рекордно бърз спад след избухването на глобалната пандемия от коронавирус и отразява текущия спад.

Дългосрочни възходящи тенденции на пазарите на акции могат да се очакват и за по-дълги периоди: през последните 10 години индексът S&P 500 нараства средно с 9,55% на година, през последните 15 години - с 5,86%, а през последните 20 години - със 7,69%. Имайте предвид обаче, че тези случаи включват и обратната реакция от срива на технологичния балон и световната финансова криза (по време на която акциите паднаха наполовина).

Причина втора: развитието на пазара не е развитие на инвестициите

Когато анализират пазарите, инвестиционните експерти работят предимно върху развитието на един от борсовите индекси. Спадове от десетки проценти на графиката обаче не означават, че инвеститорите виждат същите криви на сметките си. Никой не инвестира голяма сума пари наведнъж; повечето инвеститори правят това многократно, например на интервали от месец.

Ако пазарът пада, всяка редовна инвестиция означава закупуване на акции на по-добри цени.

Резултатът от редовните покупки е значително различен от големите еднократни инвестиции. Загубите на инвеститорите не са толкова големи, защото спестяванията се инвестират постепенно. Цените на акциите не трябва да се покачват до нови върхове, за да бъдат унищожени, те започват да печелят много по-рано.

Причина трета: способността да печелите време

Когато пазарите започнат да падат, инвеститорите и анализаторите са хипнотизирани от един показател: процентното понижение от последния връх. Когато надхвърли нивото от 20%, това вече е мечи пазар. Дотогава е само корекция.

Но манията за измерване на спадовете на пазара в проценти е неуместна. Всеки спад връща пазарите на нивото, на което са били в миналото. На днешните си нива, например, гореспоменатият индекс S&P 500 е там, където беше през август 2020 г. Всеки, който инвестира в него днес, ще бъде в абсолютно същата позиция като инвеститор, който е купил акции преди повече от две години.

По този начин, ако някой започне да инвестира днес и има инвестиционен хоризонт от 20 години, той ще бъде също толкова силно засегнат от падане на пазарите и връщане след две години, както ако е започнал да инвестира преди две години и е инвестирал 22 години. Безопасността и възвръщаемостта на инвестициите се увеличават с времето (така че разширяването на вашия инвестиционен хоризонт е добре дошло), а падащите пазари са уникален шанс да спечелите време.

Четвърта причина: Пазарни спадове – по-добре по-рано, отколкото късно

Никой не инвестира спестяванията си така, че да губят стойност пред очите ни. Никой инвеститор обаче не може да избегне рецесията. И е по-добре да преживеете големи събития в първите години, отколкото в последните, точно преди инвестиционният хоризонт да е пълен.

Обяснението е очевидно: ако тепърва започвате (или току-що сте започнали), тогава инвестираната сума е само малка част от парите, които ще бъдат инвестирани през следващите години. Загуба от 20% или 40% не е нещо, от което да се радваме, но е много по-добре за един инвеститор да се изправи пред спад от такъв мащаб, когато има инвестирани 10 000 лева, отколкото когато има инвестирани 300 000лева..

Няма съмнение, че с достатъчно дълъг инвестиционен хоризонт фондовите пазари ще бъдат значително по-високи, отколкото са днес. Има обаче фундаментална разлика в това как те ще достигнат целевото ниво. Първо ще се издигнат високо и след това ще паднат, или първо ще се спуснат надолу и след това ще сменят посоката.

Причина пета: Тази рецесия не е окончателна

Последната причина е косвено свързана с предходната точка. В България все още не е израснало поколение от хора, които биха могли да изградят своето богатство, като инвестират във финансовите пазари в дългосрочен план.

Това означава, че колкото и отрицателни да са инвестиционните сметки днес, дългосрочният възходящ тренд на фондовите пазари предлага реален шанс за бързото им изчистване и добавяне на стойност. Инвеститорите в развитите икономики, където инвестирането има дълга традиция, обхващаща поколения, са в много различна ситуация. Настоящият спад на пазара удари много по-силно техните инвестиции.