Пазарите ли се сринаха? Не допускайте фундаментална грешка!


28.06.2022

Пазарите ли се сринаха? Не допускайте фундаментална грешка!

Резките колебания на фондовите пазари отново са реалност. Това е момента, в който най-важните грешки в инвестирането се пораждат от емоциите.

През тази година пазарите на акции се превърнаха в изпитание за нервите на инвеститорите. През първите пет месеца те отбелязват само спадове, с които не са свикнали. Това води до риск от допускане на ненужни грешки.

Новините от финансовите пазари текат непрекъснато. Без значение дали акциите, облигациите, суровините или криптовалутите са важни за някого, лавината от информация е безкрайна. Гледайки новините, е лесно да се поддадем на впечатлението, че на пазарите винаги се случва нещо важно. Самият обем на новините, които могат да се усвояват с часове всеки ден, може би е сигнал, че на пазарите винаги се случва нещо ново. Това обаче в никакъв случай не означава, че се случва нещо важно.

През повечето време само шум
Миналата година, например, на фондовите борси в САЩ имаше 251 дни за търговия. Стойността на индекса S&P 500, който отразява представянето на акциите на най-големите американски корпорации, се колебаеше и в двете посоки през тези дни: пет пъти дневната загуба на индекса надхвърли 2%, а два пъти стойността му се повиши с поне 2%. Фактът, че 2021 г. завърши изключително добре за инвеститорите в акции (индексът S&P 500 се повиши с почти 27%), всъщност беше решен само за 15 дни. Това, което се случи на фондовия пазар през останалата част от годината, беше просто шум.

В този случай шумът са всички дни, показани в синьо на графиката. Сумата от всички „сини“ дни е нула. Ако инвеститорите инвестираха само през тези дни, те нямаше да спечелят нищо. Фактът, че 2021 г. завърши изключително добре, е заслуга на 15-те „червени“ дни. Това е по-малко от 6% от всички дни, в които Уолстрийт е търгувал.

Лоши дни редом с добрите
Статистиката на „шумните“ и „важните“ дни може да се разглежда като аргумент срещу т.нар. маркет тайминг. Оценката на добрите и лошите дни на фондовия пазар обаче има и друг недостатък - двата вида дни са свързани във времето. Просто направете едно малко упражнение: изберете произволен период от време, през който може да се определи дневната промяна в стойността на даден индекс (всеки индекс, а не само S&P 500), и отбележете в него например десетте най-добри и най-лоши дни. Резултатът може да бъде изненадващ.

Въпреки че никой не може да каже предварително кога пазарите ще преживеят най-добрите и най-лошите си дни, между тях съществува тясна взаимозависимост: по правило те са много близки един до друг. Ако след рязък спад на пазара в един ден решите да продадете инвестицията си, опасявайки се от още по-сериозни спадове, почти сигурно е, че ще се лишите и от възможността да бъдете на пазара в най-добрите дни. Тоест тези, които са от решаващо значение за цялостния баланс на инвестицията.

Как може да изглежда това на практика? Нека останем в 2021 г. Наближава края на януари, а индексът S&P 500 записа два от десетте най-лоши дни за цялата година в рамките на три дни. Първо стойността му спада с 2,6% (27 януари), а два дни по-късно - с още 2%. Още на следващия ден обаче той скача с 1,6%, което е един от десетте най-добри дни за цялата година. Няма значение дали сте се изплашили от първото падане или сте решили да избягате след второто. И в двата случая ще пропуснете един от най-хубавите дни в годината.

Точно един месец по-късно ситуацията щеше да е почти същата. Единствената разлика ще бъде, че след особено силен спад на пазара от 2,5 % (25 февруари) двата най-добри дни за цялата година ще настъпят в рамките на една седмица: първият ще донесе увеличение от 2,4 % (1 март), а вторият - 2 % (5 март).

Точните дати и проценти не са важни, по-важен е смисълът: Следващият път, когато видите, че инвестициите ви са имали особено лош ден, не се паникьосвайте. Има голяма вероятност в скоро време да настъпи изключително добър ден и в никакъв случай не бива да го пропускате. В противен случай рискувате спестяванията ви да бъдат инвестирани в пазара само по време на шума, когато не се случва нищо съществено, и да пропуснете дните, които са най-важни за общата ви възвращаемост.