Падението на криптовалутите унищожи трилион долари за два месеца
Феновете на криптовалутата не се съмняват, че виртуалните валути са новото цифрово злато. Реалистите имат основание да се съмняват в това. Поне засега.
Всеки, който очаква цифровото злато да бъде безопасно убежище за инвеститорите по време на финансови бури (като на фондовите пазари), трябва да бъде разочарован в края на януари. 2022 година не пощади криптовалутата през първите седмици. За няколко дни биткойнът (bitcoin), най-популярната криптовалута в света, падна с 16%, а етерът (ethereum) – с над 20%.
От ноември 2021 година, когато биткойнът се покачи до рекордно ниво от около 69 000 долара, той загуби до 40% за два месеца. Този спад, съчетан с подобни спадове на други криптовалути, означава, че един трилион долара е изчезнал от пазара за няколко седмици.
Светът на криптовалутите е изправен пред нарастваща съпротива от страна на „традиционния“ финансов свят. Един от последните сигнали за безпокойство може да дойде от Централната банка на Русия, която обяви планове да забрани всякакво използване на криптовалути, от майнинг до търговия и плащания. Русия заема важно място в този свят, заедно със САЩ и Казахстан, тя е един от трите най-големи копачи на криптовалута в света.
Резкият спад на виртуалните валути не ознаменува началото на техния край. Тези, които разчитат на тях като на нова форма на цифрово злато обаче, ще трябва да почакат. Или да променят определението.