Падащите пазари могат да ви направят по-богати


24.08.2022

Падащите пазари могат да ви направят по-богати

На пръв поглед това трябва да звучи като чиста глупост за всички. Ако пазарите падат, пада и стойността на вашата инвестиция. Как това може да те направи по-богат?

Гледането на финансови новини е странна дисциплина за обикновените инвеститори. Цените на акциите спаднаха ли значително в сравнение с предходната седмица? Дори красивото небе не може да прогони от ума ви сумата, с която е паднала стойността на вашите инвестирани спестявания. Но какво да кажем за факта, че за повечето хора подобна информация е напълно безполезна? За тях би било много по-полезно да знаят какви ще са цените на акциите след 20-30 години.

Обръщането на внимание на това, което не е важно, когато инвестираме, е пряк резултат от начина, по който мислим за парите и инвестирането. Това не означава, че сме глупави. Чрез вътрешното програмиране на нашия мозък ние сме програмирани да избягваме болката и да търсим удоволствие и сигурност. За нас има смисъл да се отървем от инвестициите си, когато падат („Ами ако загубят още повече стойност?“) и да купуваме, когато цените на финансовите пазари са високи („Те се покачват, това е добра инвестиция“) .

Би трябвало  да промените начина, по който мислите за инвестиране. Но това не означава, че е лесно. Например, разбирането как падащите пазари всъщност могат да ви направят по-богати може да бъде индикатор, че сте на прав път. Дори ако това ще бъде форма, която повечето хора няма да познаят.

По-богат вече в миналото

Първоначално предупреждение за предотвратяване на прекомерен ентусиазъм: не всеки има рекламираната възможност да стане по-богат чрез инвестиране. Предлага се само на тези, които имат капитал за извънредни инвестиции. Ако инвестирате например 100 лева на месец и имате други спестявания, които бихте искали да инвестирате разумно в точното време, начинът да станете по-богат е прост: инвестирайте ги всички сега.

Това е всичко. Ако тези прости съвети не са достатъчни, това е добър знак. Макар и само защото не сте доволни от препоръките какво да правите и за вас е важно да знаете защо да го правите.

Да приемем, че сте започнали да инвестирате едва преди пет години. Вие автоматично инвестирате сто лева  на месец, бюджетът ви все още не ви позволява да инвестирате повече. Нека текущата стойност на вашата инвестиционна сметка е 8000 лева . (Въпросът в какво точно сте инвестирали не е важен.)

Благодарение на доброто финансово управление сега имате 4000 лева  които бихте искали да инвестирате в дългосрочен план. Но не знаете дали е разумно да го направите веднага, когато пазарите падат. Или изчакайте, докато стане очевидно, че са започнали да растат отново. И след това: да ги инвестирате всички наведнъж? Или постепенно, например в рамките на година-две?

Един тънък момент: ако сте инвестирали всичките си спестявания днес, стойността на вашата инвестиционна сметка ще бъде същата, както ако сте инвестирали не 100, а 150 лева  през последните пет години, т.е. 50 лева  повече всеки месец. Ако цената на спешната инвестиция беше до 8 000 лева , това би съответствало на сценарий, при който сте инвестирали не 100лева на месец (които все още можете да си позволите), а 200 лева (които вече не можете да си позволите) през последния период от  пет години.

Предишното изречение е ключът към обяснението защо една изключителна инвестиция ще ви направи по-богати. Благодарение на него ще достигнете състоянието на инвестиционната сметка, което бихте постигнали само с инвестиране на по-големи суми през предходни години. Бихте инвестирали, сякаш сте по-богати. Тези, които са чели инструкции как да инвестират, когато пазарите са надолу, за да забогатеят в бъдеще, може да бъдат разочаровани. Описаният начин на мислене за извънредни инвестиции увеличава богатството на инвеститора в миналото.

Изтънчени лъжи

Всеки, който разбира горния мисловен модел, вероятно също ще открие, че твърдението „Инвеститорите могат да се възползват от това, когато пазарите са надолу“ е лъжа.

Падащите пазари не са необходимо условие за извънредни инвестиции, които ще направят инвеститора по-богат. Вярно е, че настоящата стойност на инвестицията е важна. В използвания пример стойността на инвестиционната сметка е 8 000 лева , а спешната инвестиция е 4 000  лева. Това ще съответства на инвестиции в миналото с 50% повече, отколкото са били в действителност (150 лева срещу 100  лева).

Ако финансовите пазари спаднаха още повече и стойността на инвестиционната сметка не беше 8000 лева , а 4000 лева, извънредна инвестиция на същата сума би била еквивалентна на редовна месечна инвестиция не от 100 лева а от 200 лева. Колкото по-голям е спадът, толкова по-голямо е процентното увеличение на минали еквивалентни инвестиции.

Инвеститорът обаче може да направи изключителна инвестиция по всяко време. Във времена на спад на пазара, дори по време на техния растеж. Единствената разлика е споменатият процент. Ако в този пример стойността на инвестицията не е 8 000 лева а 12 000 лева, спешната инвестиция от 4 000 лева също би увеличила еквивалентната инвестиция в миналото. Резултатът ще бъде състоянието на инвестиционната сметка, което инвеститорът би постигнал, дори ако в миналото е инвестирал не 100 лева, а „само“ една трета повече (т.е. 133 лева).

Така че, когато чуете за падане на пазарите в бъдеще, не правете грешката да го приемате като причина за паника. Работете върху личните си финанси и се възползвайте от възможността да станете по-богати.