Не сме се върнали в 1929 г


24.08.2022

Не сме се върнали в 1929 г

Фондовите пазари падат вече няколко месеца. Оправдани ли са страховете от повторение на борсовия срив преди по-малко от век?

Неписано правило на финансовите пазари: когато икономиката се забави и пазарите тръгнат надолу, е само въпрос на време да се появят предупреждения за възможно повторение на 1929 г., годината, в която фондовият пазар претърпя най-лошия срив в съвременната история.

Само кратко напомняне: след краха на Уолстрийт и Европа, и САЩ започват години на икономически спад. Една четвърт от населението на САЩ е безработно. В началото на септември 1929 г. борсовият индекс Dow Jones се покачва до 381 пункта, през следващите два месеца пада до 198 пункта. И това е само началото. Изминаха още 20 години, преди той отново да премине границата от 200.

Фондовите пазари по света отбелязват стабилен спад от началото на тази година. Те са паднали толкова ниско, че са в меча територия във финансовата терминология. (Превод: Цените на акциите вече са паднали с повече от 20% под предишния си връх.) Неизреченото правило работи от самото начало: не са нужни много усилия, за да разберете мислите на анализаторите за възможно повторение на 1929 г.

Въпреки това би било неуместно да се паникьосвате. Годината е 2022, а светът около нас е диаметрално различен от този, който е бил преди 93 години. Това се отнася и за света на финансите и фондовите пазари. Колко се е променил?

  1. Фондовият пазар не е за инвеститори

Днес можем лесно да покажем ползите от дългосрочното инвестиране по исторически данни, които датират от десетилетия назад. (Първите фондови борси започват да се появяват още през 17-ти век.) Въпреки това, ако преди сто години бяхте отишли на Уолстрийт и бяхте заявили, че искате да инвестирате, щяхте да бъдете смятани за доста екзотична личност.

До 20-те години на миналия век фондовите пазари бяха казина, в които някои спекуланти се опитваха да „надхитрят“ други. Пазарите бяха твърде нестабилни, за да може някой да мисли за тях като за инструмент за спестяване. Ситуацията се промени едва през 1924 г., когато икономистът Едгар Лорънс Смит в книгата си „Обикновените акции като дългосрочни инвестиции“ разруши преобладаващото мнение, че акциите са средство за спекулации. Инвестициите в тях обаче не се разпространяват до края на Втората световна война.

  1. Този, който имал пари е манипулирал

Когато спекулантите се биеха помежду си в миналото, те използваха каквито  стратегии да намерят за добре, за да правят пари. Доказаният метод за успех преди сто години беше господството на пазара. Големите играчи на фондовия пазар обединяваха своите капитали и заедно контролираха акции или стоки. Когато купуваха каквото можеше, сами определяха условията, при които след това продаваха.

Помните ли още метеоричния ръст на акциите на американската компания GameStop? През януари миналата година акциите им поскъпнаха със стотици проценти. Зад увеличението на цената стояха участници в интернет форуми, които публично се застъпиха за съвместно закупуване на акции. Медиите по света съобщиха какво се случва с едно име на борсата. Преди сто години това би бил нормален ден на Уолстрийт. Днешният пазар е твърде голям, за да бъде манипулиран от малка група потайни спекуланти.

  1. Банките не бяха банки

До 20-те години на миналия век банките даваха парите, които хората инвестираха в тях, на борсови спекуланти. Когато спекулантите загубеха парите си, банките и техните клиенти също. В онези дни да оставите спестяванията си в банката беше изключително рискована идея.

Оттогава правилата на банкирането се промениха. Тези, в които клиентите инвестираха спестяванията си, вече не можеха да работят на фондовия пазар. През 1933 г. Съединените щати създоха система за защита на депозитите, която повиши доверието в банковите къщи в очите на населението. Днешните инвеститори са изправени пред много по-строги регулации, когато работят с чужд капитал, отколкото в миналото.

Въпреки че борсовите нива през 1929 г. са били диаметрално различни от днешните, това не означава, че в бъдеще няма да има възходи и спадове на фондовите пазари. Когато дойде следващият, би било грешка да се паникьосваме и да предполагаме, че историята ще се повтори. Няма, защото не може. Светът се е променил.