На финансовите пазари се завръща несигурността свър- зана с Ковид – 19
В продължение на няколко дни, имахме усещането че се завръщаме в миналото. Колебанията в борсовите индекси се засилиха, подобно на март миналата година. Още тогава, дори в началото на декември, коронавирусът стои зад повишената волатилност на пазарите. С тази разлика, че във втория случай нервността беше предизвикана от мутация на вируса, за която учените не можеха да кажат практически нищо. С изключение на това, че се разширява по-бързо и по-агресивно от досега известните варианти.
При нормални обстоятелства през първата половина на декември, когато беше написан този текст, би могло да се прецени сравнително добре какво още може да се случи на фондовите пазари до края на календарната година. Би било твърде смело обаче да опитаме нещо подобно в края на 2021 г. Въпреки факта, че има солидни шансове тази година да бъде над средното щедра към инвеститорите.
Достатъчно е да погледнем индекса S & P 500, който е най-проследявания в света на финансите. От началото на годината неговата стойност се е повишила с повече от 26%. С печалба от по-малко от 24%, технологично ориентираният индекс Nasdaq също не изостава, а европейският Euro Stoxx 50 също флиртува с 20-процентната марка.
Като се има предвид броя на работните дни, оставащи до края на годината, пазарите ще трябва да се разклатят в основите си, за да изтрият печалбите от този мащаб на индексите.
Това обаче не е прогноза, на която може да се вярва в абсолютна степен. В инвестирането дори не съществуват такива прогнози. Но онези, които се почувстват некомфортно от повишената волатилност на фондовите пазари, е достатъчно да проверят какво им струва тази цена. Малко подсказване: през последните пет години индексът Euro Stoxx 50 се повиши с 33%, S&P 500 със 107% и Nasdaq със 188%. Без дивиденти.