" Мета" концепцията все още струва скъпо на Зукърбърг. Инвеститорите я преследват


11.01.2023

" Мета" концепцията все още струва скъпо на Зукърбърг. Инвеститорите я преследват

Когато основателят на Facebook Марк Зукърбърг заедно с други технологични визионери започна да говори за т. нар. метавселена , нямаше съмнение, че той вижда бъдещето в ново виртуално пространство.  До такава степен, че дори преименува своята гигантска компания на Meta Platforms.

Новото име трябваше да „отрази  ориентацията ѝ върху създаването на метавселена“, виртуална реалност, в която потребителите комуникират помежду си чрез своите аватари. За Meta Platforms  обаче настъпиха лоши времена и Зукърбърг започна да съкращава хората, които трябваше да му помагат с новата концепция.

Но лошите времена за Mета са най-добрите  за „мета“. Концептът с това име се превърна в най-желания в историята на тематично ориентираните ETF фондове. От юни 2021 г., когато инвеститорите за първи път получиха възможност да инвестират парите си в ETF с определението „мета“, бяха създадени общо 35 ETF фонда с „мета“ наименование. Това сочи статистика, публикувана от анализаторската  компания Morningstar.  Ето как концептът  „мета“ засенчи всички, които анализаторите на Morningstar следят -  от интернет ETF до фондовете,  ориентирани към блокчейн, облачните изчисления и киберсигурността.

Но дори и „най-горещите“ ETF не са гаранция, че става въпрос за добра инвестиция. Първият и до момента най-голям ETF в  тази област - Roundhill Ball Metaverse ETF, падна с над 50% от въвеждането си на пазара през юни 2021 г.