МАРТ НА ФИНАНСОВИТЕ ПАЗАРИ
Вече почти стана обичайно икономическите коментари да започват с думите „мита, американска администрация, Доналд Тръмп и търговски войни“. Не по-различно е и при оценката на финансовите пазари през март. Изненадата обаче дойде от противоположното развитие спрямо очакванията под ръководството на 47-ия американски президент, чийто лозунг „Америка на първо място“ подсказваше продължаване на американската изключителност.
Но несигурността под неговото ръководство оказва негативно влияние върху настроенията, което се отрази в очакванията на потребителите и финансовите анализатори, тъй като отново, след известно време, започна да се обсъжда темата за забавящата се американска икономика или дори рецесия.
Фондовите пазари в САЩ трябваше да отстъпят под тежестта на преразгледаните прогнози за печалбите и след повече от година беше отчетена корекция от 10% при индекса S&P 500, който обаче през март спадна „само“ с 5,6%.
Още по-неблагоприятен резултат донесе на инвеститорите в евро американският долар, който отслабна с над 4%. В тази бурна обстановка американските държавни облигации отново потвърдиха статута си на „сигурно убежище“.
Конфронтационният подход на американската администрация оказа силно влияние върху решенията на европейските лидери, които обявиха по-интензивни инвестиции в отбранителните капацитети на Европейския съюз и в инфраструктурата на Германия. Германските държавни облигации отчетоха най-голямата еднодневна промяна от падането на Берлинската стена, когато доходността по 10-годишните облигации нарасна с невероятните 0,3%, което обаче увеличи разходите по дълга и за останалите държави-членки. Положително остава намерението на ЕЦБ да намалява лихвените проценти – депозитната вече е понижена до 2,5%. Това все още е атрактивна доходност за инструментите на паричния пазар. Заедно с края на войната в Украйна се повишават и очакванията за растеж на европейската икономика, макар и бавно. Влиянието върху настроенията на европейците обаче е значително. Затова и европейските акции тази година са сред най-добре представящите се, макар че през март загубиха около 4% от своя растеж.
В Азия заплахата от търговски войни засенчи позитивните настроения, особено на китайския фондов пазар, който се движеше на вълната на „baby AI“, но през март остана в застой. Подобна съдба сполетя и Япония – с поскъпващата йена експортно ориентираният фондов пазар трябваше да се прости с допълнителните печалби.
Началото на 2025 година беше бурно и изглежда, че и следващият период ще носи предизвикателства. Добрата новина е, че диверсификацията е ефективна. Това важи както за акциите и облигациите, така и за различните региони и сектори. Това предоставя на инвеститорите инструменти и възможности да се справят с бурните води на финансовите пазари.
Заинтригувахме се от:
Американските фондови индекси заличиха цялото следизборно „ралито“ и навлязоха в корекция – тоест спаднаха с 10 или повече процента. Причината за това е несигурността, която американският президент пося и продължава да поддържа у инвеститорите чрез своята търговска политика, застрашаваща международната търговия.
От друга страна, инвеститорите трябва да запазят спокойствие в подобни моменти. Корекциите на фондовите пазари са напълно нормално явление – от 1928 г. досега американските пазари преминават средно през повече от една корекция годишно. Дори мечият пазар – тоест спад от 20% спрямо предишния връх – не е рядкост в дългосрочен план и настъпва средно веднъж на всеки четири години. С други думи – текущият спад не е нито първият, нито последният, с който ще се сблъскат инвеститорите по своя инвестиционен път.
Историята обаче ясно показва, че след всеки спад пазарите са успявали да се възстановят и дори да достигнат нови исторически върхове. Така че, поглеждайки „в ретроспекция“, спадовете винаги са представлявали добра инвестиционна възможност.
Покупките на акции по време на пазарна корекция увеличават възвръщаемостта, тъй като инвеститорът купува „с отстъпка“. Именно поради това периодите на спад са подходящи за извънредни вноски. Разбира се, не бива да се чака само спад – инвестициите трябва да бъдат регулярни, тъй като корекциите са непредвидими и можем да изпуснем потенциални печалби в моменти на устойчив растеж. Настоящата корекция, например, ни върна едва няколко месеца назад във времето.
Изненадващо, при настоящия спад европейските и азиатските пазари засега избегнаха корекцията (т.е. спад от 10%). В Азия особено допринесоха китайските технологични компании, които – след години на спад – успяха да обърнат тенденцията, демонстрирайки значителен напредък в областта на изкуствения интелект. Това убеди инвеститорите, че AI не е запазена територия само за САЩ.
Европейските акции пък се подкрепят от обявените фискални стимули в Германия и плановете за превъоръжаване на целия Европейски съюз. Освен това както европейските, така и азиатските акции се възползват от факта, че тяхната оценка е значително по-атрактивна в сравнение с американските.
Инвестирането не е спринт, а маратон. Един дългосрочен инвеститор не бива да се притеснява от спадове на пазарите. Защото когато прегледаме дългосрочните графики на индексите, почти всеки инвеститор би си казал, че някоя от миналите корекции е била идеалният момент за инвестиране. Но днес, когато реално преживяваме подобна корекция, много инвеститори изпадат в паника.
УВЕДОМЛЕНИЕ:
Настоящият документ служи като маркетингова комуникация и не представлява финансов анализ или инвестиционно проучване. Поради това той не е задължен да спазва изискванията, които гарантират безпристрастност на финансовите анализи или забраняват търговия преди тяхното публикуване. Изразените мнения и предоставената информация отразяват личната позиция на автора и имат общ характер. Въпреки че се счита, че информацията е надеждна, не се гарантира нейната точност, пълнота или актуалност. Съдържанието подлежи на промяна във времето. Запазва се правото за промяна на всяка информация по всяко време и без предварително уведомление. Авторът, както и дружествата PARTNERS ASSET MANAGEMENT, управляващо дружество, а.с. и PARTNERS INVESTMENTS, o.c.p., а.с., не носят отговорност за каквито и да е загуби, причинени в резултат на доверие в съдържанието на тази информация. Нито една от представените информации или мнения не представлява оферта за покупка или продажба на ценни книжа или други финансови инструменти, нито предложение за сключване на договор. Информацията не е предназначена за предоставяне на инвестиционен съвет и не отчита индивидуалните инвестиционни цели, финансовото състояние или личните предпочитания на получателя. Всяко инвестиционно решение не трябва да се основава единствено на предоставената информация. Стойността на инвестициите може да се повишава или понижава, а доходността не е гарантирана. Миналата доходност не е гаранция за бъдещи резултати. Всяка инвестиция носи определен риск, който зависи от избрания финансов инструмент. Инвеститори, които нямат необходимите знания и опит да оценят свързаните рискове, следва да се консултират с финансов специалист преди да вземат инвестиционно решение.