Малки навици с голям потенциал


15.02.2022

Малки навици с голям потенциал

Не е нужно да чакате печалба от лотария, за да промените финансовото си състояние. Дори с малки промени можете напълно да разберете финансите си и как да работите с тях.

Когато се събудите сутрин, кое е първото нещо, което правите? Посягате към мобилния си телефон, влизате под душа или си правите кафе, докато се разбудите? Кои зъби започвате да миете първи? Първо лявата или първо дясната обувка слагате на крак?

Ако искрено искате да отговорите на всеки от тези въпроси, почти е сугурно, че ще трябва да помислите внимателно. Това не са главоблъсканици. „Целият живот, разглеждан като форма на съществуване, е съвкупност от навици“, пише философът и психолог Уилям Джеймс през 1892 г. Като хора смятаме, че използваме интелигентността на нашия мозък, за да вземаме решения. Това е грешка. В повечето ежедневни решения нашият мозък се намира в таймаут. Неговата роля поемат навиците.

Лошата новина е, че навиците определят качеството на живота ни. Ако обикновено се изтягате на дивана пред телевизора, когато се приберете от работа, въпрос на време е да започнете да се оплаквате от наднормено тегло или лоша форма. Добрата новина обаче е, че ежедневните навици не са постоянни. Можете да ги подредите както искате. В началото може да се наложи да положите усилия на ума за да ги  запомните и прилагате, но след няколко дни и седмици те могат да се превърнат в рутина, която няма да изисква никакви усилия.

Общият знаменател на следващите четири навика са финансите. Няма да намерите финансов експерт без опит в работата с клиенти, който с изненада да разбере как парите излизат от сметката му. Има малко лични навици, които ако успеете да  овладеете (в идеалния случай всички), можете да се бъдете готови за огромна изненада.

1. Изпратете една десета от приходите си във втора сметка

Току-що получихте SMS от банката, че по сметката ви е кредитирано ново плащане? Страхотна новина. Отначало може да си помислите, че най-накрая можете да си купите нови ски на следсезонната разпродажба или да се поглезите с нов смартфон, който сте гледали от дълго време. Купуването с отстъпка изобщо не е лоша идея, но го направете само след като сте направили нещо по-важно за вас в дългосрочен план: изпратете една десета от кредитираното плащане към втора сметка.

Можете да го наречете резервно или спестовно его и да го използвате без никакви такси за обслужване. Ползите от новия ви навик ще бъдат многобройни. Те ще ви помогнат да създадете финансов резерв (ако все още нямате такъв) или спестявания, които можете да инвестирате. Като плащате първо на себе си, вие също така ще намалите сумата, която можете да очаквате да похарчите. Ако наистина можете да съществувате с по-малък бюджет, ще бъдете подготвени за неочаквани разходи.

2. Плащайте сметките незабавно

Току-що сте получили нова фактура по имейл от вашия мобилен оператор. Дори не е нужно да отваряте прикачения файл, за да видите, че трябва да бъде платена след три седмици. Какво ще правите? Повечето хора в най-добрия случай ще отворят съобщението. Защо да плащат за нещо сега, когато могат да го направят по-късно? Освен това може да има пътуване през уикенда, което ще струва нещо, а заплатата  ще е по сметката ви в рамките на три седмици.

Този вид мислене има своя логика, но опитайте се да развиете нова реакция: платете сметката незабавно. Няма да ви отнеме повече от минута. Защо е необходимо да се прави така? Има няколко причини. Можете веднага да забравите за дълга си, вече не трябва да го мислите за някакъв период. Плащането на фактура също ще намали сумата във вашата сметка, която иначе бихте могли да похарчите, без да осъзнавате че имате неплатени задължения. Можете също така да сте сигурни, че в бъдеще няма да бъдете изненадани от висока сметка за нещо, за което сте забравили да платите в бързината.

3. Задължително отлагайте решение за нова покупка

Отлагането по принцип има лоша репутация. Дори да знаем, че трябва да направим нещо, ние го отлагаме възможно най-дълго. Но не всяко отлагане трябва да е причина за угризения на съвестта.

Това може да бъде полезно при харчене на пари. Ако, докато сърфирате в интернет, изскочи предложение за продукт, който току-що сте търсили в Google, това не е случайно. Освен това има ли ограничена отстъпка във времето? Не го купувайте!

Точно това трябва да направите - никакви незабавни покупки. Задайте лимит за време и пари, при закупуването на всичко, от което не се нуждаете в момента, и това не е необходим разход. Например, отлагате покупка на нещо на стойност над 100 евро за след два дни. След два дни вече можете да промените решението и  да дадете приоритет на нещо друго. Така със сигурност ще избегнете импулсивното закупуване на нещо, от което наистина нямате нужда.

4. Променете инвестиционното си мислене

Ако искате да бъдете по-богати в бъдеще, отколкото сте днес, трябва да превърнете парите, които спестявате, във вашите служители. Тези, които ще работят за вас на другия край на света, без да претендират за възнаграждение и без вашия постоянен надзор върху тях. Това е същността на инвестирането.

Финансовите пазари обаче също могат да бъдат източник на стрес. Особено когато започнат да падат. Разочароващо е да видим, че стойността на спестяванията пада с падането на цените на акциите. Можете обаче да промените това, ако промените гледната си точка за подобни ситуации.

Кое е първото нещо, което ви идва на ум, когато стойността на индекс, който редовно купувате, спадне с 20% и се върне на мястото, където е бил преди две години? Притеснявате се, че ще потъне още по-ниско? Това е грешка. Научете се да четете тази ситуация по различен начин: ако инвестирам днес, ще спечеля не само ценни книжа, но и време. По-точно две години, когато можех да инвестирам на същата цена. Психологическата полза също е бонус: ако инвестирате днес, ще бъдете в същата позиция като някой, който е направил същата инвестиция преди две години, но без опитът от 20-процентна оценка да падне до нула.