Колко богати можете да станете, като инвестирате?
Благодарение на фондовите пазари Уорън Бъфет се нареди сред най-богатите хора на планетата. Името му е познато на всички, той се е превърнал в синоним на дългосрочно инвестиране, а след него остава състояние, надхвърлящо 100 милиарда долара.
Името на Роналд Рийд беше напълно неизвестно до 2014 г. То се появи в Уикипедия (а и по страниците на финансовите списания) едва след като стана ясно, че селският майстор и служител в бензиностанция е оставил след смъртта си портфейл с акции на стойност осем милиона долара, който е създавал през целия си живот със скромен доход.
Може би никой не очаква, че ще се превърне в следващия Бъфет, като инвестира част от приходите си. Но дали е реалистично поне да се превърне в мултимилионер? Ако Рийд го е направил, реалистично ли е да очаквате, че и вие ще успеете?
Дългосрочно инвестиране
Инвестиционните калкулатори могат да дадат първия знак. За първоначалните си изчисления ние използвахме калкулатора, предлаган на уебсайта Финансов компас. Първият опит показва как би поскъпнала една редовна месечна инвестиция от 100 евро за период от 40 години, ако всяка година поскъпва с 9%. Резултатът е: почти 472 хил. евро.
Това не представлява дори една шестнадесета от портфейла, който успява да създаде Роналд Рийд.
Даденото сравнение обаче не е съвсем точно. Според публично достъпната информация Рийд е започнал да инвестира след завръщането си от армията (1945 г.) и инвестира без прекъсване до своята смърт. Това означава време за инвестиции от 69 години.
Втората неточност е предположението, че инвестираната сума (100 €) не се променя през целия период. Това не е реалистично очакване, инвестираната сума обикновено нараства за толкова дълъг период. Нарастването се дължи на инфлацията, която отразява ръста на цените в икономиката. Повишават се и заплатите, които са цената на труда.
Използвахме корекция при изчислението. И в този случай редовната месечна инвестиция започна със 100 евро, годишната доходност остана 9%, но инвестиционният хоризонт е удължен на 69 години, а инвестираната сума се повишава ежегодно с 3%.
Получената сума – повече от 9,45 милиона – е по-висока от наследството на Роналд Рийд. С други думи добрата новина е, че можете да си създадете инвестиционен портфейл на стойност много милиони, като редовно инвестирате стотици долари в началото. По-малко обнадеждаващият факт е, че ще отнеме почти 70 години, за да го постигнете.
По-близо до реалността би било предположението за по-кратък инвестиционен хоризонт. Хората нямат проблем да инвестират дългосрочно, но не и вечно. Следващата стъпка е изчислението, при което всички параметри остават същите както преди, но съкратихме 69-годишния хоризонт на 10, 20, 30 и 40 години.
Резултат от дългосрочната инвестиция
Поскъпване на редовна инвестиция от 100 евро, която се увеличава ежегодно с 3% и е с годишна възвръщаемост от 9%
Брой години |
Стойност на портфейла (в евро) |
10 |
19 497 |
20 |
67 290 |
30 |
184 448 |
40 |
471 644 |
От таблицата става ясно, че дори инвестирането на сто евро месечно няма да Ви осигури статуса на милионер въпреки сравнително дългия инвестиционен хоризонт. За да го постигнете, ще е необходимо да увеличите редовно инвестираната сума, да я повишавате с повече от 3% годишно или да инвестирате по-дълго. Като алтернатива можете да прибегнете до комбинация от повече възможности.
Има ли смисъл да се инвестира?
Цифрите в таблицата може да са разочароващи за някого. Дори и след 30 години резултатът от инвестиционните усилия е сума, за която днес може да се купи най-много един солиден апартамент. Не два или десет апартамента. Портфейлите за милиони са безопасно далеч в неизвестността.
Резултатите от изчисленията на опростения модел обаче трябва да се разглеждат в контекст. Основната цел на дългосрочното инвестиране обикновено е да се осигури адекватна пенсия, а не парични суми, на които би завидяло и семейство Гайсен.
Ако останем при сравнението с имотния пазар и „трансформираме“ формираните инвестиции в тристаен апартамент, приходите от него биха могли да съответстват на дохода от отдаване под наем на такъв имот. Втората възможност може да бъде опростеното прилагане на правилото за 4%. Според това правило би било възможно да се получава анюитет от около 7 400 евро годишно от портфейл на стойност приблизително 185 000 евро. И безопасно да го увеличавате всяка втора година с процента на инфлацията.
В никой от случаите това не са спиращи дъха суми. Всеки, който редовно инвестира от обикновен доход, със сигурност няма да стане милиардер. Сметката му дори няма да нарасне до няколко милиона. Това обаче не означава, че инвестирането няма смисъл.
Същото е като със спорта. Ще престанете ли да се движите и ще изхвърлите ли ракетата си за тенис в момента, в който пресметнете, че нямате шанс да спечелите толкова, колкото Рафаел Надал или Роджър Федерер? Редовното движение носи и други ползи освен парите от победите.
Свръхбогатите хора са се издигнали до своя статус чрез създаване на стойност за другите. Някой – интернет търговия, друг – операционна система за персонални компютри, трети – социална мрежа. Редовното инвестиране няма да формира такова богатство, но ще Ви осигури адекватно финансово състояние в бъдеще. Точно както редовните упражнения за физическата форма.
Това прави инвестирането повече от стремеж „да имаме много“: то е част от здравословния начин на живот, точно както редовните упражнения или здравословното хранене.