Кой спечели от революцията, която не дойде?
От началото изглежда като пътуване във времето. По-точно: връщане в миналото преди 25 години. Инвеститорите определят края на 90-те години на миналото столетие като време с най-високата степен на инвестиционна треска и без колебание влагат своите спестявания в акции на фирми, които имат изгоди от масовото разширяване на новите технологии (предимно интернет).
Инвеститорите аматьори не четат Wall Street Journal, не следят никакви финансови медии. Те не са анализират финансовите отчети и не моделират възможни сценарии за бъдещо развитие. Във виртуални дискусионни форуми те си обменят информация, съвети и препоръки.
Маймуни с пари
Впрочем 2021 г. изглежда по същия начин. Никой не е имал злощастния опит от срива на интернет балона. За това новата генерация може да си позволи да ингнорира традиционните медии и разумното мислене. Порталът Reddit стана информационнен епицентър. Неговите клиенти в групата, специализирана за инвестиции с акции бяха наречени “дегенерати“ или “маймуни“ (не липсваха и по-малко ласкаещи обръщения).
Резултат от техните виртуални обръщения са огромни колебания в цените на акциите, които решават да купят. Всички и наведнъж. Благодарение на тях акциите на фирмата Gamestop се покачват от 4 долара през юли на повече от 480 долара само за половин година. През януари 2021 можехте да си купите акция на фирмата AMC за 2 долара, а след 5 месеца вече струваше повече от 70 долара.
Медиите описват борбата между дискуриращите аматьори и професионалистите като бой между Давид и Голиат. Библейската история обаче не се повтаря.
Тези ексцесии не били разглеждани от всички като проява на лудост и инвестиционна треска. Според основоположника на Reddit - Алексис Охниан тове е била “революция“. Дискутиращите инвестори не искали само да спечелят на търга с акции, но и да бъдат част от общото наказание за тези, които се възползвали от изкривената система и систематично ограбвали обикновените инвеститори. По-точно: професионалните инвеститори и техните фондове.
Отново спечели Wall Street
Гейб Плоткин подценил силата на малките инвеститори, които нямат канцеларии със скъпи борсови терминали, но за това пък са залепнали за екраните на телефоните си. Фондът му загубил само за януари миналата година почти седем милиарда долара. Каква е причината? Стачка против намаляване на цените на акциите на вече споменатата фирма Gamestop. Заради лошата преценка загубили милиарди долари и други фондове. През 2022 след като се уталожи праха, който вдигнаха аматьорските инвеститори, стана ясно, че на Wall Street не е имало никаква революция.
Кой спечелил най-много? Както винаги: големи инвеститори, няколко късметлии аматьори и много от тези, които стоят между тях.
- Robinhood, мобилно приложение, което дава възможност да се купуват и продават акции без такси. За да може да заплати на клиентите си януари минала година има нужда от финансова инжекция от 1 милиард американски долара.Този бурен период преживяли и само за първото тримесечие на миналата година печалбата им е почти двойна отколкото за цялата 2019 година.
- Citadel Securities, търговска фирма контролирана от милиардера Кен Грифин. Фирмата е отговорна за реализацията на много сделки, които клиентите на традиционните брокери (включително Robinhood) въвеждат в техните приложения. За привилегията, благодарение на която виждат какво купуват и продават дребните инвеститори, заплащат щедро. Не е учудващо – годишно изкарват милиони долари.
- Morgan Stanley, една от най-големите банки на Wall Street. След като през 2020 г. я купил интернет брокера E*Trade нейната печалба през първите 3 месеца се удволила благодарение на трескаво търгуващите клиенти. Морган Стенли изкарал 4,1 милиарда американски долара.
- Goldman Sachs, още една голяма банка на Wall Street. През първите 3 месеца изкарала 6,8 милирда американски долара, най-много за последните 12 години.