Китай въвежда още една иновация на капитализма: дългосрочно инвестиране за пенсиониране
Китайският фондов пазар може да получи силна парична „инжекция“ в близко бъдеще. Пекин подготвя създаването на частна пенсионна система, която би трябвало да насочи големите спестявания на китайските домакинства към вътрешния капиталов пазар.
Новата система не е финансово нововъведение за развитите страни, но за Китай и неговата средна класа тя е удобство, за което могат само да мечтаят. Частната пенсионна система ще функционира подобно на третия пенсионен стълб в България. Спестяванията, които участниците в схемата инвестират в сметките си, ще бъдат данъчно облекчени.
За Китай това е фундаментална промяна в структурата на пенсионната система. Тя отдавна се основава на държавата и работодателите; частните инвестиции нямат място в нея. Превръщането на китайската средна класа в работещи капиталисти се очаква да стане постепенно - частните пенсии ще бъдат въведени първо на избрани места като част от тестовете, преди по-късно да бъдат приложени в по-широк мащаб.
Китай е една от страните, в които населението ще застарява най-бързо. Докато през 2017 г. делът на хората над 65 години от общото население е бил 10,6%, през 2050 г. той трябва да достигне 26,3%. Делът на хората над 80-годишна възраст ще нарасне още повече. Според оценките на ОИСР се очаква тя да достигне 8,1 % през 2050 г., в сравнение с едва 1,8 % през 2017 г.