Къде изчезват милиардите, когато пазарите се сриват?


01.04.2025

Къде изчезват милиардите, когато пазарите се сриват?

Това, което сривовете на борсите унищожават, не са парите. Те не могат да бъдат унищожени дори от огъня.

Втората седмица на март стартира със срив на фондовите пазари (особено на американските), какъвто инвеститорите не са свикнали да виждат. В понеделник индексът S&P 500 изгуби 2,7%, а технологичният индекс Nasdaq – почти 4%. Спадове с такава величина не са наблюдавани от 2022 г. насам.

Само за един ден от американския фондов пазар „се изпариха“ 1,75 трилиона долара.

Това е астрономическа сума, но все пак незначителна в сравнение с парите, които „изчезват“ от фондовите пазари по време на кризи.

Когато през март 2000 г. се спука дотком балонът, през следващите две години притежателите на технологични акции изгубиха пет милиарда долара. Последиците от световната финансова криза (2007–2009) бяха с 50% по-високи: тогава инвеститорите изгубиха 7,5 милиарда долара.

Къде наистина се дянаха тези пари? Спечели ли някой от срива на фондовите пазари? У кого всъщност се озоваха?

Фиктивно богатство

Търсенето на отговор на подобни въпроси не е интуитивно. Още повече, че „богатство“ не е еднозначен термин. Ако имате един милион евро в банка, вие сте също толкова богат, колкото и някой, който притежава същата сума в акции, но с една съществена разлика: „богатството“ на фондовия пазар не е реално.

То е колективна фикция.

Ако притежавате недвижим имот, за който сте платили 200 000 евро, а някой ви предложи да го купи от вас за двойно по-висока цена, това не означава, че току-що сте станали двойно по-богати и веднага можете да се отправите на ски в Алпите, а оттам директно на почивка за слънчевите Малдиви. 

Къщата си остава ваша, а предложената сума само изразява стойността ù за някого другиго. Все пак това е въображаема сума – никакви пари не са сменили притежателя си.

Ако два месеца по-късно отново проверите колко бихте получили за продажбата на имота си („Ами ако вече съм милионер, а дори не съм разбрал?!“), и се окаже, че можете да го продадете за не повече от 300 000 евро, това не означава, че за толкова кратко време сте изгубили 100 000 евро.

Вие все още притежавате дома си. По-ниската предлагана цена просто изразява готовността на другите да платят за него. Това не е сума пари, която единия ден сте имали, а другия – вече не.

Фондовите пазари са подобна фикция. С тази разлика, че там цените на акциите се променят по няколко пъти в секунда. Ако стойността на вашето портфолио се повиши с хиляда евро за един ден, това не са пари, с които веднага можете да си купите нов смартфон (ако такава сума пристигне директно в банковата ви сметка, това, естествено, е друг въпрос). Ситуацията е същата както щедрата оферта за вашия дом.

Отговорът на първоначалния въпрос следва вече да е ясен. Когато по време на криза от фондовия пазар „изчезнат“ 10 милиарда долара, това не са пари, които някой друг е взел. Те никога не са съществували във физическа форма. Просто се е променило възприятието за стойността на акциите на различни компании.

Милион лири в пламъци

През август 1994 г. двама музиканти, известни като The KLF, шокираха света. На шотландския остров Джура те изгориха един милион британски лири в банкноти. Само за няколко минути всичко, което тази сума представляваше, се превърна в пепел.

Банкнотите изчезнаха. Или не?

Един милион лири в действителност не изчезна. Да, банкнотите бяха унищожени, но парите продължаваха да съществуват. Британската икономика не стана по-бедна с един милион лири. Никой не загуби пари в банковата си сметка преди 31 години само защото двама пионери на електронната музика бяха решили да изгорят спестяванията си. Единственото, което се промени, беше правото върху тези пари – възможността членовете на The KLF да ги обменят за нещо ценно.

Обикновено си представяме богатите хора като притежаващи много пари. Парите обаче не са синоним на богатство. Парите могат да се предават от ръка на ръка, да се изпратят по банкова сметка, но не могат да бъдат унищожени. А богатството може.

Парите са само инструмент – хартия, монети, пластики, всичко, чрез което могат да се осъществяват трансакции. Двадесетевровата банкнота в портфейла ви има стойност 20 евро, защото можете да я размените за стоки или услуги на същата стойност. Тя никога няма да се превърне в банкнота от 10 евро, нейната номинална стойност е постоянна. 

Богатството няма такава привилегия. То е променливо и зависи от другите. Може да си мислите, че вашият дом струва 500 000 евро, но ако най-високата дадена оферта, която някой друг е склонен да даде, е за 250 000 евро, тогава сумата от половин милион ще си остане само пожелателна стойност, а не реална цена.

Почти два милиарда долара, които „изчезнаха“ в средата на март от фондовия пазар, не се озоваха по сметките на тайнствени задкулисни играчи. Никакви пари не бяха преразпределени. Единственото, което се промени, беше само възприятието за богатството. Или по-точно – за стойността на компаниите, чиито акции се търгуват на борсите.