Капиталистическа драма с никела по китайска режисура
В момента медиите отразяват драмата в Украйна, но през този месец на Лондонската метална борса (LME) се разиграва друга драма - многомилиардна и по-незабележима. Всичко показва, че е имало сблъсък на два свята - капиталистически и комунистически. Главното действащо лице в стоковата драма е китайският търговец на суровини Циншан. Фирмата е продала 180 хил. договора за никел "на късо". Този вид търговия се използва от спекуланти, които очакват спад на цените и ако очакванията им се сбъднат, ще реализират печалба от това. След налагането на икономически санкции на Русия, от която произхожда около 6 % от годишното производство на никел в света, цената на никела на LME рязко се повиши. За по-малко от 20 минути цената на никела се удвои до 100 хил. долара за тон. За китайския търговец това би означавало загуба от няколко милиарда долара.
Този сценарий е само хипотетичен, тъй като LME преустанови търговията с благородния метал, а също така отмени сделки, сключени на изключително високи цени. Въпросът, който вълнува експертите, е защо се е случило това?
Възможно обяснение за това е интереса на Китай и влиянието му върху Лондонската фондова борса. Tsingshan е стратегически важна компания за китайската икономика, чийто никел се използва в местното производство на електрически автомобили. Макар че сривът би нанесъл щети за милиарди долари, по-голямата заплаха би била придобиването на активите на фирмата от чуждестранни кредитори. И как Китай щеше да успее да го предотврати? Много просто - LME може да се намира в Лондон, но е собственост на Хонконгската фондова борса, която се контролира от Пекин.
Всички засегнати страни отхвърлят подобен сценарий, но дори и да е верен, те ще трябва да направят същото. Драмата на пазара на никел може да се повтори и на други места. Ако някой търси вдъхновение за финансов трилър на политически фон, не е нужно дори да развихря въображението си.