Какво не може да се види зад високите печалби


15.01.2024

Какво не може да се види зад високите печалби

Инвестирам различно от другите – това пише в мрежата млад мъж. И ако елегантният костюм не е убедил някого в успехите, пожънати на финансовите пазари, той ще добави и информацията за невероятната доходност, която е успял да постигне през изминалата година.

В коментарите не липсват хора, които го поздравяват. Всеки би желал постигнатата от него доходност.

Ако за кратко посърфирате из социалните мрежи, със сигурност ще попаднете на подобна форма на представяне. Лицето и костюмът ще бъдат различни, както различен ще бъде и процентът на постигнатата доходност, но посланието ще остане идентично: Искате ли и вие такива проценти? Можете да ги получите, ако ми платите.

Да последвате инвестиционните съвети на инвестиционен гуру, за когото обаче никога преди това не сте чували, не би било добра идея. Без оглед на това колко високи са печалбите на негово име или колко скъп е билетът до екзотичната дестинация, от която публикуа в социалните мрежи цели албуми със снимки.

Може би подсъзнателно го усещате и вие, но ви липсва подходящата причина да рационализирате подозрението си. Предлагаме ви направо три.

 

Можете да видите печалбата, но не и риска

Ако вашият съпруг, съпруга или дете вземе всичките ви спестявания и след време ви ги върне със 100 % печалба, сигурно ще приемете това като повод за празнуване. Възможно е да обмислите възможността да продадете своя инвестиционен апартамент и да инвестирате получените пари. И на ум да пресмятате какво бихте могли да си позволите с новопридобитото богатство. 

След това обаче ще дойде прозрението: спестяванията не са се удвоили заради проблясъка на инвестиционен гений в семейството ви. Това, което сте смятали за увеличение на инвестираните спестявания, всъщност е печалба в казино. Единствен залог на дванадесет червено.

Ще продължавате ли да обмисляте продажбата на имота? Със сигурност веднага бихте изгонили подобни мисли от главата си и скътали възможно най-грижливо спестяваните си цял живот пари. Едно нещо ще се окаже решаващо – поемането на риск.

Всяка доходност, постигната от фондовете или индивидуалните инвеститори, е свързана с поемането на риск. Единственият проблем е в това, че докато доходността на един инвеститор може да се пресметне количествено точно и да се сравни с резултатите на останалите, при риска нищо подобно не може да се случи. Младият мъж с високата доходност също е поел риск, но докато се възхищавате на постигнатия процент, няма как да разберете колко голям в действителност е бил рискът.

 

Пренебрегваният фактор на късмета

Цените на акциите могат да паднат поради различни причини. Една компания може да престане да се справя добре, защото не успява да се справи с конкуренцията. Задълженията ù може да са толкова високи, че да не е в състояние да изплаща дори лихвите по тях. Списъкът на всичко, което може да се случи, е практически неограничен.

Инвеститорите са наясно с това, ето защо обръщат специално внимание на рисковете. Във фондовете работят риск мениджъри, чиито математически модели изчисляват риска от загуба. Когато се случи нещо, което никой не е очаквал, никой не ги подозира, че не са обмислили рисковете.

Също така безкраен е и списъкът на това, което може да изстреля цените на акциите нагоре. Веднъж са изключително добрите тримесечни резултати, друг път – предложението за поглъщане от конкурентна компания. Много често се случва очакванията на инвеститорите наистина да се оправдаят. Макар и поради напълно различни причини.

Късметът е табу при инвестирането. Всички говорят за риска, но никой не говори за късмета. Ако някай в социалните мрежи демонстрира високи приходи по сметката си, прави го, за да покаже на останалите колко е умен, далновиден, интелигентен. Ако пък друг направи забележка, че постигнатата печалба всъщност може и да е следствие от щастлива случайност, това ще се сметне за проява на завист.

В нашия сложен свят не можем да предвидим не само какво може да се обърка, но и какво може да се случи „на късмет“. Рискът и щастието са братя от семейството на непредсказуемите промени. Само че с обратен знак.

 

Не е нужно да търсите шампион

Дългосрочното инвестиране не е нищо повече от няколко краткосрочни хоризонта, подредени в редица. Точно както маратонското бягане е пъзел от 42 еднокилометрови отсечки (и допълнителни 195 метра).

Победителите от маратона обаче никога не са тези, които са най-бързи в най-голям брой отсечки. На стълбицата на победителите спокойно могат да се изкачат и бегачите, които не са били най-бързи в нито една отсечка. Смисълът на маратона не е да пробягате пет километра с бързо темпо и след това да се доклатите до финала, а да поддържате темпото, с което ще можете да пробягате цялото трасе.

Същото важи и в света на финансите. Всяка година заблестява някой, който е постигнал изключителен резултат. От време на време инвестиционната далновидност съчетана с гениалност се проявява по този начин, но много често своята роля изиграва щастливото стечение на обстоятелствата.

Изключителният резултат е страхотен за маркетингови цели, но ще бъде грешка да се приема автоматично като доказателство за инвестиционни суперспособности. Практически всеки би могъл да постигне спираща дъха доходност за една година, но практически никой не би могъл да я постига за дълъг период от време. Това е причината, поради която в дългосрочен план повечето инвеститори в акции не постигат дори толкова поскъпване колкото един „обикновен“ борсов индекс.

Да приемете това, че ще бъдете „просто“ средни в инвестирането всяка една година, ще ви направи изключителни в дългосрочен план.