Какво движи Биткойн нагоре?


17.12.2021

Какво движи Биткойн нагоре?

Курса на биткойн, най-популярната криптовалута в света, през ноември се приближи до ниво 70 хиляди долара. Какво го качва нагоре?

Петък, 19 ноември, беше момент за крипто ентусиастите да потвърдят своята истина. За първи път на американската фондова борса се търгува ETF фонд, който съдържа една единствена инвестиция - биткойн. През първите два дни след дебюта му инвеститорите вложиха повече от 1 милиард долара в новия фонд.

Няколко дни по-късно най-старата криптовалута записа исторически стойности. Цената ѝ се покачи до 69 000 долара и въпреки че цената на биткойн беше с една пета пониска към момента на писане, балансът му остава зашеметяващ тази година. През последните 12 месеца цената на биткойн се е повишила с повече от 200%. Само други имена от галактиката криптомен могат да се конкурират с това число.

За случайни наблюдатели подобно развитие в сегмент, който изобщо не е съществувал преди няколко години, може да бъде неразбираема загадка. Какво прави биткойн най-скъпият в историята? Има няколко причини.

  • Променя се и инвестиционният микроклимат. Промяната е особено видима за младите хора, за които инвестирането е не само форма на оценяване на спестяванията, но и състезателна дисциплина. Според проучване, публикувано миналия месец от британския финансов регулатор, до три четвърти от младите хора, инвестиращи във високорискови инструменти (финансовият етикет на криптовалута), сравняват резултатите си с приятели или семейство.
  • За нарастването спомогна и капитулацията на песимистите. Който си беше закупил биткойн преди година и все още не е продал, е утроил инвестирания си капитал. Това обаче не означава, че 2021 г. беше в полза на този тип инвестиции. Между април и юли цената на биткойн падна наполовина. Всеки, който имаше някакви съмнения за бъдещето му, го продаде. Тези, които го държат и днес, вероятно вече са неподатливи на съмнения относно адекватността на цената на биткойн.
  • Покачването на цената на биткойн се засилва от т.нар FOMO ефект – страхът, че човек ще пропусне уникална възможност (от англ. Fear Of Missing Out). Това е форма на грешка, която инвеститорите правят многократно. Тъй като цените на технологичните акции се насочиха към стратосферата в края на 90-те години, безпогрешният растеж привличаше все повече и повече инвеститори. Това беше и по време на ипотечния балон в САЩ, когато хората притежаваха повече имоти с ипотеки.
  • Първата причина е фактора на сътрудничеството. Вашингтон и Уолстрийт не се опитват да намерят начини да изместят цифровите активи, а се опитват да живеят с тях. На практика разрешаването на първия ETF фонд да инвестира в биткойни означава създаване на нов път за милиони американци с желание да инвестират и още по-голям апетит за риск.
  • Промените във финансовата карта на света дават на биткойн нова легитимност. Гореспоменатото проучване на британския регулатор на финансовите пазари FCA също така показа, че 69% от анкетираните инвестират в криптовалути, вярвайки, че това е област, която подобно на акции или облигации е регулирана. Подобна вяра може да бъде подсилена у хората от факта, че ETF вече могат официално да инвестират в криптовалути. Истината обаче е, че ETFs в САЩ не инвестират директно в биткойн, а в стандартизирани договори, които са подобни на договорите за злато или петрол.

Редица фактори, които в по-голяма или по-малка степен допринасят за огромното остойностяване на биткойн, вероятно ще повишат цената му в бъдеще. Това обаче не означава, че биткойнът е толкова приемлива инвестиция, колкото ETF, копиращ борсов индекс. Флуктуациите, които са напълно стандартни в света на криптовалутите, трябва да се разглеждат от обикновените хора като предупреждение, а не като възможност за бързо забогатяване.