Какво дори изкуственият интелект няма да промени в инвестирането


20.11.2023

Какво дори изкуственият интелект няма да промени в инвестирането

Само година беше необходима на изкуствения интелект, за да промени света до неузнаваемост.

Вече няма нужда да усъвършенствате таланта си с години, за да създадете произведение на изкуството. Създаването на презентация с добре изглеждащ графичен дизайн ще ви отнеме няколко минути. Създаването на вирусен видеоклип пък е въпрос на няколко клика.

И всичко това се прави от хора, които преди година дори не подозираха на какво е способен изкуственият интелект.

Може да изглежда безсмилено да се правят дългосрочни прогнози в един толкова бързо променящ се свят. Това се отнася както за технологиите, така и за финансовия свят. Въпреки че днес не подозираме с какви нови финансови инструменти ще разполагаме след 20 или 30 години, можем да кажем с висока степен на сигурност какво дори в такова далечно бъдеще ще остане същото в инвестирането като сега.

Знаем го, защото това, което е в сила днес, е било в сила и преди сто години. И е почти сигурно, че нищо няма да се промени и през следващото столетие.

Когато точно преди сто години излиза книгата „Мемоарите на борсовия спекулант“ (Reminiscences of a Stock Operator), нищо не подсказва, че ще се роди легенда. Журналистът (и непрофесионален инвеститор) Едуин Льофевр започва да я представя пред обществеността на порции – в поредица от статии, които от 1922 г. се публикуват в The Saturday Evening Post, едно от най-влиятелните американски списания. Всички те са писани в първо лице като фикция, измислена история. Льофевр обаче при писането ù не си измисля. Историята, която той предлага на читателите, в действителност принадлежи на реално съществуващ човек. Главният герой на книгата е с измислено име, но идеите и опитът са притежание на една жива легенда на нюйорската Уолстрийт. Джеси Ливърмор печели десетки милиони долари със спекулации. Той е едновременно харесван и мразен. Сривът на борсата през 1929 г. лишава хиляди хора от спестяванията им и има трагични последици, но Ливърмор печели астрономически суми благодарение на него и на спекулациите.
Книгата, която описва значителна част от кариерата на Ливърмор като борсов спекулант, е огледало на епохата, в която е създадена. Но също завеса, която разкрива, какво ще остане неизменно и след още 100 години.

Да знаеш как да правиш пари не е достатъчно

Джеси Ливърмор печели първия си милион през 1907 г. Той обаче бързо губи спечелените на борсата пари и през 1915 г. е принуден да обяви фалит. Успява да възстанови финансовото си положение едва през 1927 г. Когато няколко месеца по-късно борсата на Уолстрийт се срива, Ливърмор си тръгва от нея като победител с печалба, каквато не е имал никога преди това. Историята обаче се повтаря: отново губи милионите си и от кредиторите го спасява единствено следващият фалит.

Съвременните инвеститори обикновено не обявяват личен фалит, но сами откриват, че правилата на играта, наречена „Богатство“, се променят с времето. На едни правила се подчиняват тези, които се опитват да спечелят възможно най-много от инвестираните спестявания. А съвсем други се отнасят до хората, за които най-важното е да защитят спечеленото.

Същите правила ще действат и в бъдеще. Умението да се печелят пари и умението да се запазят ще останат и занапред две напълно различни умения. Успешни ще бъдат само инвеститорите, които успеят да управляват и двете.

Значението на психологията

Един от основните фактори, които спомагат за феноменалния възход на Джеси Ливърмор е способността да признае собствената си грешка: „Пазарите никога не грешат, мненията на хората – често.“ Скромността и уважението пред борсовия пазар не винаги са били близки на звездния спекулант. Въпреки че е негово правилото: по-добре да сключиш неуспешна сделка с малка загуба отколкото да рискуваш голяма, на практика той често прави обратното. Рационалният спекулант се превръща в неволен инвеститор, който отказва да продаде губещите инвестиции с надеждата, че неблагоприятният тренд на пазарите ще се обърне и той ще успее да се измъкне невредим. Инвестиционният начин на мислене е ключов и днес. Всеки инвеститор в някакъв момент в бъдещето ще бъде изправен пред безпрецедентни колебания на пазара. Всеки ще флиртува с идеята дали този ужасяващ срив няма да има – за разлика от всички предишни – щастлив край и дали няма да е по-добре да спаси в паниката това, което все още може да бъде спасено. Съвместимостта на главата и инвестициите винаги ще бъде предпоставка за успеха на всеки дългосрочен инвеститор.

Печелят търпеливите

Джеси Ливърмор е спекулант, но е един от малцината, които още преди сто години успяват да идентифицират най-добрия съюзник на фондовите пазари: времето. „След много години на Уолстрийт и след като спечелих и изгубих милиони долари, мога да кажа едно: Никога не съм печелил големи пари с мислене. Винаги е трябвало да ги чакам“ – цитира звездния спекулант Льофевр. Търпението при инвестиране е било рядка стока преди сто години, такава е и днес и няма основание да смятаме, че в бъдеще ще бъде друго. Достатъчно дългият инвестиционен хоризонт увеличава шансовете за постигане на по-висока доходност. Парадоксално е, че „средният“ инвеститор би спечелил повече от най-прославения борсов спекулант в историята през четирите десетилетия, когато Джеси Ливърмор е активен спекулант. Ще бъде достатъчно да прави същото, което сега правят милиони индивидуални инвеститори из целия свят: да копира установен борсов индекс.

Историята на Джеси Ливърмор въсщност няма изобилие от щастливи развръзки. Когато през 1940 г. Ливърмор се самоубива, той дължи на кредиторите си повече от два милиона долара.