Как управлявате парите си ли? AI ще ви подскаже


07.01.2025

Как управлявате парите си ли? AI ще ви подскаже

Изкуственият интелект е в състояние да превърне и най-скучния анализ на банково извлечение в интересно (и забавно) упражнение. Ще ви покажем как става това.

Всеки би желал финансовото му положение да е възможно най-доброто.

Един – за да харчи повече всеки месец. Друг – за да спестява и инвестира повече. Всеки си има финансови мечти.

Малцина обаче ще могат да отговорят на простичкия въпрос: „Как точно изхарчихте парите си миналия месец?“

Повечето хора нямат категоричен отговор. Да анализират личните си финанси – и най-вече разходите – не звучи като забавно упражнение за прекарване на съботно-неделните следобеди. Банковото извлечение на плащанията за един месец може да съдържа десетки различни трансакции. Подробното разглеждане на разходите и класифицирането им по отделни категории без преувеличение може да отнеме часове.

И това е така, докато не повикате на помощ изкуствения интелект (AI). Например най-известния чатбот, който стои в основата на AI еуфорията: ChatGPT.

Благодарение на изкуствения интелект няма нужда анализът на личните финанси да става изпитание за търпението и решимостта. С помощта на ChatGPT той може да се превърне в направо забавно преживяване.

В основата на ефективното взаимодействие с изкуствения интелект (и по-точно с LLM модела, който комуникира на естествен език) е способността да се обясни точно и ясно какво трябва да бъде направено. Колкото по-точно, толкова по-добре. Отговорите на изкуствен интелект като ChatGPT зависят от зададените от ползвателите инструкции. С помощта на т.нар. промптове изкуственият интелект може да бъде насочван не само към отговорите, от които се интересуват ползвателите, но и към техния формат.

Стига теория, сега – на работа.

При създаването на аналитичния промпт за ChatGPT, е важно да се посочат всички задачи и въпроси, на които изкуственият интелект трябва да даде отговор. Ползвателите, които нямат конкретна представа за заявка към интелигентния чатбот, могат да поискат от AI общ анализ на личните финанси.

---
Промпт за ChatGPT

Цел: Анализ на банково извлечение в PDF формат за идентифициране, категоризиране и анализ на данните за финансовите трансакции и анализиране на личните финанси.
Инструкции:
1.    Обработка на PDF файла
-    Използвай OCR технологията за конвертиране на приложеното банково извлечение от формат PDF в текстови формат, с който ще може да работи компютърът,
-    Увери се, че конвертираният документ съдържа информация за титуляра на сметката, датите на отделните трансакции, тяхното описание и точни суми.

2.    Извличане на данните
Идентифицирай и извлечи следните данни от банковото извлечение:
а) име на титуляра на сметката,
б) номер на сметката,
в) дата на трансакцията,
г) описание на трансакцията,
д) сума на трансакцията (дебит и кредит),
е) текущ баланс след всяка трансакция.

3.    Категоризиране на разходите
Разпредели всяка трансакция към предварително зададените категории, в т.ч.:
a)    приходи (заплата, премии и под.),
b)    фиксирани разходи (наем, ипотика, транспортни разходи),
c)    променливи разходи (хранителни стоки, хранене, забавления),
d)    спестявания и инвестиции (вноски по банкова спестовна сметка, редовни инвестиции),
e)    разни (еднократни покупки, такси).

4.    Анализ на данните
-    Изчисли общите приходи и разходи, и нетните спестявания за дадения месец,
-    Анализирай тенденциите в разходите по отделните категории и идентифицирай областите с прекомерни разходи,
-    Отбележи всички необичайни трансакции или модели на харчене, които изискват внимание.

5.    Обобщен отчет
Състави обобщен отчет, който да съдържа:
a)    общите приходи,
b)    общите разходи,
c)    нетните спестявания,
d)    процентното разделение на разходите по категории,
e)    препоръки за подобряване на финансовото здраве (напр. намаляване на разходите в конкретни категории, увеличаване на спестяванията и под.).

6.    Формат на крайния отчет
-    Представи анализа в ясен и структуриран формат, например под формата на таблица с отделните трансакции, последвана от обобщение,
-    Увери се, че докладът е четивен, визуално привлекателен и подходящ за лична оценка.
---
За целите на теста първо пуснахме подробния промпт в платената версия на ChatGPT, като към него бе приложено банково извлечение в PDF формат. Анализът на интелигентния чатбот бе разбираем и четивен, както и препоръките му.

За титуляра на анализираната сметка отговорът на изкуствения интелект беше подробен, макар и далеч не идеален. Освен това той научи, че значителна част от разходите му се дължат на множество дребни покупки, включително и такива за забавления. ChatGPT също така му обърна внимание, че много малка част от приходите му се насочва към спестявания и инвестиции.

Резултатите в безплатната версия на ChatGPT бяха по-слаби. Най-напред чатботът не успя да разчете изискваните данни от приложения PDF файл, след това прекъсна анализа си поради изчерпания лимит за безплатни ползватели.

Въпреки трудностите и с помощта на изкуствения интелект анализът на личните финанси може да се превърне в упражнение по-забавно от всякога. За по-задълбочени резултати промптът може да се модифицира според собствените представи и изисквания – използваният пример е по-скоро илюстративен отколкото препоръчителен.

Целта не е да се провери дали изкуственият интелект може да замести професионален финансов съветник. Технологичният прогрес обаче показва, че с наличните инструменти вече няма пречки пред всеки, който иска да постигне по-добър поглед върху личните си финанси.