Инвестирате ли редовно? Вие сте по-умни, отколкото си мислите


10.07.2023

Инвестирате ли редовно? Вие сте по-умни, отколкото си мислите

Малко хора се замислиха, че дори такъв рязък спад не бе усетен от всички инвеститори по един и същи начин. Именно редовните инвеститори се оказаха сред тези, чиито загуби в края на 2022 г. бяха най-ниски: обикновени хора, които не следят ежедневно всяко колебание на борсата и не се опитват да прогнозират какво може да донесе следващият час, седмица или година. Вместо това те веднъж месечно инвестират сумата, която бюджетът им позволява. Без значение дали финансовият свят е във възход или в свободно падане.

Редовното инвестиране може да звучи като ръководство за тези, които не могат сами да намерят печелившата възможност на пазара. Да се твърди нещо подобно обаче би било наивно. Редовното инвестиране носи ползи, за които на практика изобщо не се говори. А хората успяващи да се придържат към тази стратегия всъщност са най-умните инвеститори.

Инвестиране със суперспособност

Ще започнем обяснението с малък интелектуален експеримент. Представете си, че имате свръхестествена способност да предсказвате бъдещето. Дори знаете как ще се развиват финансовите пазари през следващите години. Мислите ли, че ще съумеете да се възползвате от подобна суперспособност, когато инвестирате?

Може да изглежда, че при такива обстоятелства съществува само един правилен отговор. И то при положение, че поради ограничени финансови възможности ще бъдете и занапред зависими от редовното инвестиране (не забравяйте, че свръхестествената ви способност е да виждате в бъдещето, а не да разполагате с неограничен капитал за инвестиране).

Повечето хора биха разсъждавали по следния начин: Ако зная, че цените на акциите никога в бъдещето няма да са на нивото, на което са в момента, няма смисъл да отлагам. Но ако в бъдеще те продължат да падат, ще изчакам с инвестицията, докато не настъпи подходящият момент. Каква грешка бих могъл да допусна при такъв подход?

Разсъждението е логично и има смисъл. Дългосрочната финансова статистика също е на негова страна. Ако произволно изберете който и да е ден в историята, ще има повече от 95% вероятност да дойде друг ден в бъдещето, когато цените на акциите (по точно борсовият индекс) ще бъдат още по-ниски. Това означава, че вероятността в така избрания ден цените на акциите да са най-ниски и да се повишават само в бъдеще, е около 5%.

Зад „средното“ също се крият дълги периоди

Подобна статистика разкрива неприятно изживяване, което изпитва всеки, когато инвестира редовно. Независимо дали купува акции в началото на месеца, в края му или по всяко друго време, със сигурност ще дойде момент в бъдещето, когато инвестицията ще се окаже по-изгодна. Свръхестествената способност да се предвижда бъдещето наистина би била от полза. Същинският проблем обаче не е 95%-ната вероятност пазарите в бъдещето да са по-ниски отколкото днес. Въпросът е кога ще се стигне до подобна ситуация.

Статистическите данни показват, че така ще се случи средно след около месец и половина. Внимавайте обаче с думата „средно“ – всъщност тя включва и периоди, продължили значително по-дълго. ETF фонд, който проследява индекса S&P 500, например, приключва търговията на 9 март 2009 г. на цена 51,57 USD. Изисква се голямо въображение да познаете кога за последен борсата е затворила деня на по-високо ниво. И това не е „средно“ месец и половина, нито дори година. Това се случва в началото на май 1997 г., т.е. преди близо 12 години.

С други думи, който през 1997 г. е имал способността да предсказва бъдещето и да изчака подходящия момент за инвестицията си, е щял да чака повече от десетилетие. Идеята, че някой може да чака толкова дълго без да инвестира спестяванията си, е изключена. Едно е да знаеш точно и надеждно как ще се развиват пазарите. Съвсем друго е способността да чакаш подобна възможност с години.

В това отношение не бива да се забравя и друг аспект при вземането на инвестиционни решения. През март 2009 г. загубата на борсовия индекс S&P 500 беше близо 60%. Толкова е неговият спад от максимума, което беше достигнал около година и половина преди това (октомври 2007 г.). По времето, когато борсите по целия свят обявяваха загуби в безпрецедентни размери, финансовата система се намираше на ръба на колапса, а в новините доминираха кадрите на хора без работа, дом и спестявания, на практика на никого не би хрумнало да инвестира наличните спестявания. Късметлиите, успели да формират спестявания, ги пазеха като зеницата на очите си. Никой не знаеше дали финансовият апокалипсис не е пред решаващия си удар.

Суперспособността да се предвижда бъдещето при инвестиране не изглежда като финансов коз в тази перспектива. Тези, които вместо това разчитат на тривиално простичката стратегия за редовно инвестиране, се отнасят към спестяванията си много по-умно от онези, които вярват, че могат да предскажат бъдещето още днес. Въпреки че използват метод, който не изисква никакви специални познания.