Инвестиционни съвети от милионери? Забравете


17.05.2023

Инвестиционни съвети от милионери? Забравете

Те са успешни, много богати и, което е най-важното, не искат да оставят рецептите за успешни инвестиции единствено за себе си. Те се появяват на телевизионните екрани, разговорите с тях привличат вниманието на инвестиционните сайтове и специализираните блогове. Накои само за няколко часа се превръщат във вирусни видеа с милиони гледания.

Любопитството към инвестиционните препоръки на успелите хора е естествено и в това няма нищо лошо. В тях обаче се крие друг риск за обикновените хора: подбудата да следват тези съвети. Това изглежда нелогично? Всъщност има много причини защо е по-добре да игнорирате инвестиционните съвети на богатите.

Причина № 1: Грешно предположение Вероятно най-съществената грешка в подобни ситуации допускаме самите ние, в главите си. Автоматично приемаме, че богатите и успешните хора най-добре разбират от пари и как да ги инвестират. На никого няма да хрумне да си зададе елементарния въпрос: в техния случай инвестицията ли е основната причина да се окажат в елита на богатите?

И в двата случая това не е така. Успешните хора не се натрупали огромните си финансови богатства, прекарвайки по-голямата част от деня на работа и спестявайки всеки месец 10-20% от доходите си, които след това са инвестирали. Зад техния успех (и статус на богатството) винаги стои успешна бизнес история. Те са забогатяли благодарение на това, че са създали за обществото стойност, услуга или продукт, за които е имало огромно търсене. Не се заблуждвайте: дори Уорън Бъфет, смятан за най-добрия инвеститор, не е стигнал до легендарния си статус, защото е инвестирал собствените си спестявания. Първият си един милион долара е спечелил чрез предприемачество, по-точно чрез професионалното управление на парите на други хора – своите инвестиционни партньори.

Причина № 2: Различни цели Не съществува универсален инвестиционен съвет, който да се отнася както за 25-годишна абсолвентка на университет на прага на професионалната ù кариера, така и за 58-годишен държавен служител. Докато финансовите консултанти категорично биха препоръчали дългосрочна инвестиция в акции на младата дама, чиновникът в предпенсионна възраст вероятно би трябвало да избягва нови инвестиции на фондовите пазари.

Разликата между двата случая е не само във възрастта, но и в целите. В първия случай намерението може да бъде натрупване на активи, а във втория – защита на вече натрупани спестявания и инвестиции. Никакви публични препоръки за инвестиции обаче не стигат до такава дълбочина. Инвестицията в евтин фондов индекс може да бъде чудесна идея за млад човек с инвестиционен хоризонт 30 години, но изключително рискова препоръка за някого в предпенсионна възраст. В бъдеще, ако нов инвестиционен съвет привлече вниманието ви в YouTube, наострете слух и обърнете специално внимание дали към аргументите в негова полза авторът ще допълни кой би трябвало да игнорира напълно съвета му.

Причина № 3: Собственият опит Когато САЩ беше обхваната от кризата на спестяванията и заемите (savings and loan crisis) през 80-те години на миналия век, това предизвика рязък спад в цените на недвижимите имоти в цялата страна. Районът на американския Финикс не правеше изключение. „Беше лудост. Хората, които бяха подготвени за извънредна ситуация, можеха да си купят апартамент за 10 000 долара и къща за 30 000 долара. Къщата, която принадлежеше на наше близко семейство, през 1982 г. се продаваше за 150 000. В началото на 90-те години вече струваше само 58 000“ – написа Хауърд Голт в мрежата Quora за своя опит с кризата на американския имотен пазар.

Именно във Финикс все още неизвестният Робърт Кийосаки инвестира в недвижими имоти по времето на голямата криза. Това е ход, който променя живота на успешния производител на портфейли (със значителната финансова помощ на съпругата му Ким). Последвалото възстановяване на имотния пазар означава огромни печалби за Кийосаки.

Прекият опит с натрупването на богатство може да се открие във всяка книга, написана от Кийосаки по-късно. За него инвестирането в имоти е ключова стратегия в подобно начинание. Това е така точно защото той има личен опит с него.

Уорън Бъфет също има личен опит с инвестициите. Въпреки че самият той не написва нито една книга, всички създаващи стойност инвеститори, които се стремят да откриват смислени инвестиции на фондовите пазари, откриват вдъхновение в писмата му до акционерите. Бъфет никога не говори за това дали и колко е изгодно да се инвестира в недвижими имоти. Той не притежава опита на Кийосаки и досега живее в къща в Омаха, която е купил през 1958 г. за 31 500 долара.

Индивидуалният опит в изграждането на благосъстояние обяснява защо всеки инвестиционен гуру има свои собствени препоръки. Те са възникнали в различно време, при различни обстоятелства, които може да не са валидни днес. Също както успешните бизнес истории, в които търсят вдъхновение основателите на амбициозни стартъпи. Начинът, по който Стив Джобс е превърнал гаражната си фирма в световен технологичен гигант, вече няма да може да се повтори. Възможностите се променят.

С други думи, когато става въпрос за инвестиционните препоръки на богатите, със сигурност няма да сбъркате, ако не ги последвате. Те могат да послужат като вдъхновение, но не са ръководство за повтаряне на успехите на другите.