Инвестициите могат да бъдат и нетрадиционен подарък
Повечето коледни подаръци имат ограничен живот. След прочитане книгите отиват на рафта, сглобеното лего се прибира в шкафа. Дори суперскъпият смартфон в един момент ще си изпее песента.
За един подарък обаче подобни ограничения не важат. Той може да радва притежателя си практически цял живот. Не му трябва свободно място на рафта, няма никакви претенции по отношение на съхранението си. С времето той може дори да повишава стойността си.
Ако и вие търсите такова нещо, имаме вдъхновение за вас: инвестиция като подарък.
Подходящо избраната инвестиция може да съдържа всички описани атрибути. Тя не е ограничена във времето, не изисква особени грижи и с течение на времето стойността ù може да нараства. Няма много идеи за подаръци, за които може да се каже това.
Изненада само за някого
В идеалния свят коледният подарък трябва да бъде изненада за всички. Ако имате любим племеник, на когото искате да подарите нетрадиционен подарък, ще трябва да забравите за съвършено пазената тайна. „Ако собственик на договора е точно непълнолетният племеник или племеница, то тогава необходимата документация трябва да бъде подписана от техния законен представител.“ – обяснява Марош Овчарик, генерален директор на PARTNERS Investments, най-големия търговец на ценни книжа в Словакия.
С други думи инвестицията като подарък може да остане изненада за надареното дете до последния момент, но не и за родителите му. В случай, че и те не трябва да разбират предварително, има една малко по-сложна алтернатива. „Ако подобен подарък трябва да остане изненада за всички, решението може да бъде ваучер за подарък с обещанието, че дарителят ще изпрати първоначалния капитал по договора, който родителите подпишат.“ – добавя Овчарик.
В Словакия засега не съществува традиция да се подаряват инвестиции. Въпреки това много хора се занимават с този въпрос. „Често се случва така, че родителите искат да сключат договор за децата си или бабите и дядовците искат да спестяват за внуците си директно на тяхно име.“ - казва директорът на PARTNERS Investments.
Подарък с тъмна страна
Да се подарява инвестиция, която няма да остарее никога и гарантирано ще увеличи стойността си с времето може да звучи като страхотна идея в началото. Но дори такъв подарък може да има отрицателна страна. „Трябва да се знае как в подобни случаи действат договорите за непълнолетни. Ключов е моментът, когато детето навърши пълнолетие. Тогава то получава пълен достъп до сметката си, както и възможността да продаде всички инвестиции и след това да изхарчи натрупаните пари без никакви ограничения, по собствено усмотрение.“ – напомня М. Овчарик.
Рискът, за който дипломатично – и между редовете – той предупреждава, е незабележим. И някой може изобщо да не е съгласен с него. Това, че след раждането на детето Земята е обиколила около Слънцето 18 пъти, не е гаранция, че току-що навършилият пълнолетие човек няма да вземе грешни решения за парите. Вашата дъщеря може да е сладко дете, но не можете да знаете дали 18 години по-късно няма да пожелае да вложи всичко, което притежава, в бизнес, който приятелят ù се кани да започне. Или дали синът ви няма да се натъкне на измама в бъдеще и да изгуби всичко.
Всеки, който иска напълно да елиминира подобни рискове, разполага с друга възможност. Да постави инвестиционния подарък на своя сметка под пълен контрол. Някои финансови институции позволяват на притежателя да открие и отделни подсметки към основната сметка, което улеснява наблюдението на това как се развива дарената инвестиция.
ETF или акции?
След като се намери подходящият начин за даряване на инвестицията – по сметка на дете или на възрастен – остава да се намери още едно последно решение: Какви инвестиции въобще да се подаряват?
Добър вариант могат да бъдат няколко фирми: производителят на компютри Compaq, гигантите от света на фотографията Polaroid и Kodak, авиопревозвачът Pan Am или продавачът на музикални носители Tower Records. Всички те едно време бяха изключително популярни сред инвеститорите, а акциите им – хит на борсите. Сега обаче са част от миналото, никоя от тях вече не съществува.
Всеки, който се изкуши да подарява като инвестиционен подарък акции на конкретна компания – например защото в момента тя е сред най-големите, най-известните (или пък има други „най“) – рискува историята да се повтари. Повечето компании имат ограничен живот на борсата, и ако не фалират, може да ги погълне по-хищен конкурент, или могат да решат да напуснат публичните пазари и да функционират като частни компании.
По-сигурна алтернатива са евтините ETF, които копират някой от утвърдените борсови индекси – например американският S&P 500 или глобалният MSCI World. Парите на спестителите в индексни фондове от втория стълб също са инвестирани в тези финансови инструменти. Практически е изключено след 15 или 18 години вече да не съществуват. По-вероятно е след толкова дълго време да бъдат значително по-високи отколкото сега.