Инфлуенсър, който учи как да спестявате
Тя предава на живо от кухнята и учи феновете си да живеят, без да губят пари.
В друго време и в друга държава Мегуми Накано щеше да бъде смятана за бунтовник и класов враг. Всеки ден тя работи, за да принуди сънародниците си да правят точно обратното на това, което правителството ги насърчава. Тя обаче не е в опасност.
На своите четиридесет години тя става суперзвезда в родната си Япония. Тя излъчва ежедневно в Instagram, гостува в телевизионни предавания, феновете са готови да летят за нея, за да им подпишат книга и да я видят на живо. Всичко това само защото тя учи японците да пестят пари.
Страх, който няма да ви позволи да харчите пари
От края на 80-те години на миналия век, когато „икономическият балон“ на Япония се спука, страната има един основен враг: дефлацията. Неспособността на цените и заплатите да се повишат спира икономиката. Стабилните или дори падащите цени водят до намаляване на търсенето. („Защо да купувам нов телевизор, когато мога да го купя дори по-евтино в бъдеще?“) В продължение на десетилетия всички правителства се опитваха да променят тази картина. Никой не успя.
Япония все още не спира борбата с дефлацията. Лихвените проценти паднаха под нулата, така че японците могат да вземат пари назаем без лихва. Премиерът Фумио Кишида дори обеща данъчни облекчения на компании, които повишават заплатите на служителите си. Имаше и „хеликоптерни пари“ – през 2010 г. всеки японец, включително малките деца, получаваше 100 000 йени (775 евро).
Никакви мерки обаче не са тласнали Япония към желаната цел – постигане на ръст на инфлацията на ниво от 2%. За това виновни са обикновените хора като Мегуми Накано и нейните фенове, които упорито избират да спестяват, вместо да харчат. Те имат много просто обяснение за поведението си: хората се страхуват от бъдещето. Ако не смятат за реалистично заплатите им да се повишат или да получават бонуси и ако разберат и за икономическите проблеми на страната си, се притесняват. Те предпочитат да спестяват пари, вместо да ги харчат. Омагьосан кръг, който още никой не е разкъсал.
Прости рецепти
Накано израства през ерата на "икономическия балон". Когато компанията, в която работи баща й, фалира след спукването на балона, тя преживява трудни времена от първо лице. По-късно, работейки като медицинска сестра, тя все още може да си позволи да харчи всичките си доходи - съпругът й винаги компенсира липсващите средства.
Ситуацията се променя след раждането на двамата им сина, които вече са ученици. Накано е принудена да намери поне работа на непълно работно време, което може да донесе само малка част от доходите, с които е свикнала. Именно тук се ражда желанието й да търси начини за спасяване.
Нейните рецепти са прости и лесни за разбиране. Искате ли да спестите пари за дрехи? Изберете "униформа" през делничните дни - дънки и бяла тениска. Опишете подробно колко ще спечелите и как ще похарчите парите. Планирайте менюто на вашето семейство за предстоящата седмица, така че да можете да правите необходимите покупки само веднъж на всеки седем дни. Купувайте само това, от което наистина имате нужда. Вечеря в ресторант и вечер в бар? Избягвайте ги, освен ако не е необходимо.
Собствените й изчисления показват, че при минималистичен начин на живот тя харчи 310 евро на месец за храна. Тя може да спести два пъти повече. Инвестирайте неизразходваните пари във фонд, който печели средно около 3% годишно.
Извън Япония концепцията за такава "знаменитост" може да изглежда комична. Накано обаче влиза в живота на феновете си от ранните сутрешни часове. В Instagram, който е по-склонен към пищен и скъп начин на живот, предаванията на живо започват още в 5.45. Кой я гледа? Десетки хиляди поддръжници, предимно майки като нея, които стават рано сутрин, за да приготвят закуска за децата си и да опаковат храна за съпрузите, които все още спят по това време.
„С остатъци в хладилника можете да се храните цял ден“, обяснява тя в скорошно видео, в което лесно създава няколко порции от стар лук, два домата и торба пилешки хапки.
Накано вече не работи като медицинска сестра от миналата година, след като стана редовен интернет блогър. Третото издание на книгата й предстои в книжарниците, тя получава запитвания от медиите и работи по получаването на лиценза си като финансов съветник. Тя вече няма нужда да спестява, въпреки че ще продължи да учи на това японците.