ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ (ИИ)? ПО-ДОБРЕ НЕ ИНВЕСТИРАЙТЕ В НЕГО!
Не минава и седмица, без да се появи ново, спиращо дъха приложение, което използва изкуствен интелект (ИИ).
То рисува картини в стила на най-великите художници. От дълги видеоклипове само за няколко секунди създава кратки спотове, които притежават най-големия вирусен потенциал. ИИ е способен да композира рок химн за това колко изключителна е вашата компания.
В подобна ситуация говоренето за това как инвестирането във (или използването на) изкуствен интелект не е най-добрата идея, може да звучи като форма на хумор. Но само на пръв поглед.
Пукнатини на пазарите има, но те са краткотрайни
През април 2011г., на телевизионните екрани започва да се появява рекламен спот с интелигентен дом в главната роля. Всички уреди в дома се включват и изключват според нуждите на собственика.
Новият взаимен фонд, който стана известен с тази рекламна кампания, следва да се държи също толкова интелигентно. „Включването и изключването в точното време е добро за вас и вашите пари“ така рекламата обясняваше инвестиционната му философия. При управлението на спестяванията, фондът трябва интелигентно „да се включва“, когато пазарите тръгват нагоре, и „да се изключва“ по време на спадове, които означават повишен риск от загуба. Първият такъв в Словакия.
Днес този взаимен фонд вече не съществува. Включването на инвестициите в период, когато пазарите се развиват добре, и изключването им при спад е много по-трудно в действителност, отколкото в компютърните симулации.
Благодарение на количеството достъпни данни, компютърните модели могат да открият закономерности в ценовото поведение на акциите, стоките или криптовалутите, но техният живот не е дълъг. Те може да изглеждат привлекателни в исторически тестове (подобно на гореспоменатия фонд), но само защото никой не е знаел за тях в миналото. Веднага щом някой открие печеливша „пукнатина“ и започне да я експлоатира, поведението на пазарите също се променя.
Един от първите преминали подобен урок бяха „Костенурките“, група трейдъри, чиито сделки в средата на 80-те години на миналия век се управляваха от предварително зададени правила (алгоритми). Веднага щом подробностите за тяхната система станаха публични, сигналите за покупки и продажби вече бяха безполезни. Днес всеки може да си ги свали от интернет.
Ограничени шампиони
Специализираните фондове са алтернативен начин за инвестиране в изкуствен интелект. Трудно е да си представим инвестиционен мениджър, който да не включи акции като Nvidia, Microsoft или Google в портфейла на такъв фонд. Първите от тях отчитат повишение с над 60% от началото на годината, а и останалите са на значително по-висок плюс от диверсифицираните борсови индекси.
Но дори и този инвестиционен избор не е безпроблемен. Особено ако фондовете се натъкнат на инвестиционна суперзвезда. Например такава, каквато беше Nvidia в последните години.
Само през последните 12 месеца, цената на акциите на производителя на компютърни чипове нарасна с повече от 180%. А в предходните пет години се повиши с 1 650%. Практически невъзможно е да се намери по-печеливша възможност за инвестиции на фондовия пазар.
Откриването на подобен шампион може да е мечтата на фонд мениджъра, но клиентите му биха постигнали съвсем символична печалба. Причината е в управлението на риска.
Ако някой фонд предвидливо бе купил такива акции преди пет години, покачването на цената им щеше да доведе до това, изключително доходоносната инвестиция внезапно да придобие непропорционално висок дял в целия портфейл на фонда. В случай, че се стигне да подобна ситуация, той трябва да продаде част от акциите, за да намалее техният дял във фонда до подходящо ниво. В противен случай инвестициите му ще бъдат силно концентрирани, без подходяща диверсификация.
Принудителната продажба на най-печелившите инвестиции е причината, поради която дори фондовете, специализирани в изкуствения интелект, не могат да реализират пълния си потенциал. Дори ако техните мениджъри са в състояние да предвидят бъдещето.
Доказаният начин: индексните фондове
Фактът, че изкустваният интелект не може надеждно да избира печеливши инвестиции и дори специализираните фондове не могат напълно да използват пълния потенциал за печалба на неговите лидери, не означава, че обикновените инвеститори нямат шанс да спечелят от технологичната революция. Хиляди словаци в действителност вече го правят, макар че повечето от тях дори не предполагат.
Компаниите, които благодарение на своята уникалност прерастват в корпоративни гиганти, обикновено стават част от някой утвърден борсов индекс. Това се отнася и до Microsoft, Google и Nvidia. Те са не само в типично американски индекси (S&P 500, Nasdaq 100), но и в глобални индикатори (напр. MSCI World).
Всеки, който инвестира в някой от тези индекси, инвестира и в комапниите, на които изкуственият интелект помага да постигнат рекордни печалби и величие. Благодарение на неговия бум спестителите във втория стълб, както и тези, които инвестират в нискоразходни индексни ETF-и правят пари днес. И когато след еуфорията от изкуствения интелект друг двигател изтегли цените на акциите нагоре, ще изтегли и техните спестявания.