И ти ли хвърляш пари на вятъра?
Ставаме нещастни, защото имаме малко пари. Въпреки това, ние постоянно ги изхвърляме.
Ако искате да изпечете фантастична торта по рецепта, която никога преди не сте опитвали, крайният резултат може да не отговаря на първоначалните ви идеи. Ако не сте се отказали, следващият опит вероятно ще бъде по-добър. Може би бихте приготвили тестото по различен начин, може би щяхте да смесите пълнежа по различен начин. Само с няколко опита и малки промени един фантастичен десерт ще бъде не само на снимката, но и във вашата кухня.
Това, което обикновено можем да правим в кухнята, е по-трудно да се направи с пари. Въпреки че работим с тях всеки ден. Ако не ги печелим, значи ги харчим. Или поне мислим за тях. Всичко това без съществен ефект – лишаваме се от значителни суми, въпреки че може дори да не го осъзнаваме. Следващият преглед със сигурност не е пълен, но има вероятност да сте запознати отблизо с някои от ситуациите на модела.
1. Купуваме това, което не ни трябва
Купували ли сте нещо, което веднага сте оставили настрана (или сте използвали само за известно време) и никога повече не сте имали потребност от него? Почти всички го правят. Най-често под влияние на печеливша продажба с отстъпка, която е грях да не се използва.
Не е лесно да устоим на изкушението да пазаруваме, дори и да става въпрос за стоки или услуги, от които изобщо не се нуждаем. Съвременният маркетинг е усъвършенстван и търговците непрекъснато стават все по-добри в привличането на вниманието ви и в това да ви накарат да купите. Дори не е нужно да ходите по моловете, те ще ви очакват в онлайн света. Въпреки това остава фактът, че ако сте купили нещо на разпродажба, което не сте планирали да купите, губите пари, които не сте планирали да загубите.
2. Допълнителна печалба? Допълнителни разходи
Банкнотите и монетите са едни и същи, но не и в нашите глави. Ние възприемаме редовната месечна заплата по различен начин от бонуса в края на годината на работа. Случайна печалба от залагане? Защо не си позволите кратко пътуване до морето или каране на ски? Такива разсъждения са следствие от наличието на т.нар. ментално счетоводство, финансови категории, които създаваме в главата си.
Тази тенденция наричаме още инфлация на начина на живот. Ако имаме късмет и се подобрим финансово в работата, веднага ще коригираме нивото на харчене към по-високите доходи. Колкото повече печелим, толкова повече харчим. Правим това въпреки факта, че по-високите доходи не изискват допълнителни разходи.
3. Без резерв, без подготовка
Въпрос на време е да се наложи да платите големи разходи – планирани или неочаквани. Ако нямате финансов резерв, рискувате да завъртите спирала от проблеми с такъв разход.
Неочакваните разходи не означават непременно ремонт на счупена кола, скъп електроуред или ваканция в последния момент. Хиляди домакинства вече плащат по-високи сметки за енергия, наем и храна от бюджета си. Това са неприятни промени, но можете да се подготвите за тях. Който се убеди, че може "някак" да се справи, рискува да получи голяма сметка, ако не го направи. Бързите кредити никога не са били евтини.
4. Отлагане на инвестицията
Разбира се, разбирате, че трябва да инвестирате. За пенсия? Определено. Купувате недвижим имот, когато искате да смените градската суматоха с тихи сутрини на село? Може би. Всеки може да си представи какво би искал да прави с парите си един ден.
Проблемът е да се отложи такъв план за бъдещето. Никой няма да ви обвини, ако тази седмица не намерите експерт, който да ви помогне с вашите инвестиции. Ако нищо не се промени през следващата година, не рискувате да бъдете публично порицани. Отлагайки го по този начин обаче всъщност харчите пари, които ще ви липсват в бъдеще.
5. Добри лоши решения
Губите пари, дори ако чувствате, че се грижите добре за тях и подхождате отговорно към бъдещето. След като влезете във втората колона, изпращате по няколко десетки лева на месец в третата. Знаете, че инвестирането в акции е печелившо в дългосрочен план, затова редовно инвестирате във взаимни фондове, които вашата банка ви е препоръчала преди години.
Дори в този случай можете да се отдръпнете. Ако сте във втората колона в един от гарантираните фондове, вие губите пари година след година. В третата колона може да сте на червено на хартия, но почти сигурно по-малко от процента на инфлация. И да инвестирате във взаимни фондове? Вие обработвате само с помощта на продукта, където ще споделите доходите си с данъчната служба.
Лошата новина за вашите портфейли - настоящи или бъдещи - е, че горният списък с начини за загуба на пари не е изчерпателен. От друга страна, по всяко време имате възможност да го смените.