Фондовите пазари започват новата година с двуцифрен спад в проценти
За акционерите 2021 година беше година, за която не са мечтали. Докато светът все още беше далеч от победата над глобалната пандемия, която парализира веригите за доставки, изградени с години, и остави най-голямата икономика в света извън релсите, цените на акциите се повишиха почти навсякъде. Но със сигурност не са мечтали как ще започне тази година.
През първите седмици на 2022 година страховете преобладават на световните фондови пазари. Има, разбира се, много причини – от несигурността около повишаването на лихвените проценти до рязко скачащата инфлация и риска от нова война в Европа. Всички най-популярни борсови индекси - американският S&P 500 и технологично ориентираният Nasdaq - влязоха в зоната на корекция през първите дни на януари. Това означава, че те са надолу с двуцифрена стойност в проценти спрямо предишните си максимуми.
За обикновените инвеститори подобни отчети не са причина за неспокоен сън. Осъществяват се корекции за развитието на фондовия пазар. След изключително добрите последни години не би било изненадващо, ако пазарите изберат „пауза“ и изобщо не завършат 2022 година положително.
От изявленията на централната банка на САЩ в края на януари става ясно, че повишеното ниво на несигурност ще съпътства инвеститорите през по-голямата част от тази година. Шефът на Fedu Джером Пауъл каза, че създателите на паричната политика в САЩ клонят към повишаване на лихвените проценти в средата на март, когато е насрочена втората среща на Fedu за тази година. Въпреки това, повече инвеститори могат да бъдат загрижени от неговата забележка: Все още не е ясно за Fedu как ще повишат лихвените проценти. Разбира се, струва си да се подготвим само за едно нещо: повишена волатилност на пазара.