Финтех звезди от Европа
В Европа вече процъфтяват проекти, които съчетават финансите със света на технологиите.
От години светът получава информация за финтех проекти в реализирани САЩ. Много компании, чиято дейност обединява света на технологиите и финансовите услуги, все още са достъпни само за американски клиенти. Това обаче може да се промени бързо.
Наред с новите идеи и особено новите услуги, в Европа се появяват и финтех стартъпи. Днес имената им все още не означават нищо за повечето хора, но след няколко години може да се превърнат в нещо, което се приема за даденост от европейците. Вижте кои организаци са нараснали най-бързо през изминалата година.
Само във виртуално пространство
В продължение на много години банковият сектор е един от онези сектори, които са склонни да избягват иновациите, вместо да ги търсят. Сектора обаче започна много бързо да излиза от този образ. Отчасти за да бъде в крак с конкурентите, отчасти заради появата на иновативни проекти, които го тласкат към промени.
Благодарение на тях във финансовия речник навлезе ново понятие: необанки. От 2016 г. това понятие се използва за обозначаване на проекти, които в нашите географски ширини бихме нарекли виртуални банки. Без физически клонове, преобладаващо достъпни за клиенти чрез мобилни приложения, те все повече се конкурират за клиенти на традиционните банкови къщи. Всеки, който е чувал за Revolute, знае за какво става въпрос.
Светът на необанките може да бъде объркващ на пръв поглед. В средата на миналата година в Обединеното кралство започна работа XPO, необанка за влиятелни лица. В Германия инвеститорите вече са наляли милиони в проекта Cure, необанка за лекари и зъболекари. Възможно е да не сме чували нищо за тях България. Това обаче едва ли може да се каже за Juni, необанка, която започна да пише своята история през юни 2020 г.
Въпреки краткото си съществуване, проектът Juni вече е успял да привлече десетки милиони институционални инвеститори. Целевата група на шведските необанки са основно онлайн магазините и техните оператори. Juni не само иска да им осигури финансови ресурси като традиционните банки, но също така предлага анализ на данни за техните финанси. Според Sifted, портал, който е специализиран в стартъпи и е подкрепен от добре познатия Financial Times, шведската необанка се превърна в най-бързо развиващия се финтех проект в Европа.
Капитал без право на участие
Проектът Uncapped също има за цел да промени установения начин на правене на бизнес. Амбицията му е да помогне на други стартъпи, които се нуждаят от външно финансиране, но техните основатели не желаят да предоставят дялове в техните компании срещу парични потоци. Новият метод се нарича финансиране, базирано на приходи (RBF - revenue-based financing), но може да се наложи да изчакаме точен превод на български език.
Новият модел на финансиране е хибрид от класически банков заем и инвестиции в рисков капитал. Компанията ще получи нов капитал, необходим например за разширяване, но фондът, който го осигурява, няма да получи съвместно участие във финансираната компания. Той обаче ще притежава договорен процент от бъдещите печалби на компанията, докато предоставеният капитал не бъде изплатен изцяло (дори и с предварително договорена такса).
През последните години RBF преживя вълна от популярност и все повече хора искат да действат като посредници в тази финансова услуга. Горещ кандидат за ролята на бъдещ лидер е британският стартъп Uncapped, чийто екип се разшири с 550% миналата година.
Ожесточена битка на необрокери
След необанки и RBF във финансовия речник се изписа още един нов термин - необрокер. Финтех проектите в тази категория искат да изтеглят Европа там, където Съединените щати отдавна са - на фондов паркет направо от удобните домашни дивани.
На стария континент има бързо развиващи се компании, които искат да се превърнат в това, което Robinhood се превърна за американците. Позволява ви да купувате и продавате акции без никакви такси с елементи на геймификация. Ако искате да купите акции на Tesla или Apple, например, ще имате усещането, че играете, а не правите сериозна финансова транзакция.
Битката за пространство на европейските смартфони вече е в ход. От Германия проектът Trade Republic започна борбата за клиенти, от Испания - проект 99, Bux от Холандия и Freetrade от Британските острови. Вече има над милион регистрирани потребители и близо 100 милиона долара в джобовете на инвеститорите. Въпреки това, най-големият му конкурент, германския Trade Republic, се разширява също толкова бързо. С тази разлика, че инвеститорите вече са инвестирали милиард долара в него.