Фермата на животните на финансовите пазари
Новините от финансовите пазари невинаги са единствено за пари и проценти. Понякога те могат да породят съмнения дали авторите им не са безкритични почитатели на животинското царство. „Акциите и облигациите паднаха рязко заради ястребовите перспективи на централната банка“ гласи едно от скорошните заглавия. „Анализаторите не могат да се споразумеят дали е реалистично да се очаква връщане на мечия пазар“, обявява друго заглавие.
Ястребите и мечките не са единствените представители на фауната във финансовата терминология. Те се появяват в новините толкова често, че никой не се изненадва от това. Малцина обаче имат представа как тези животни са се озовали в света на парите и какво точно означават в него.
Бичо настроение за един ден
Всеки, който поне малко се интересува от случващото се на фондовите пазари, не може да избегне споменаването на мечките и биковете. Анализаторите говорят за тях почти непрекъснато. Когато цените на акциите паднат с повече от 20% от своя връх, фондовият пазар се определя като „мечи“. Ако, напротив, след дълъг спад те отново започнат да растат и се повишат поне с 20%, пазарите ще бъдат доминирани от оптимистичните бикове. Повечето финансисти са съгласни с такива дефиниции. И по-малко с това откъде всъщност са се взели.
За „бичи“ или „мечи“ пазар започва да се пише още в средата на 19-ти век. По това време обаче значението на тези определения значително се различава от това, което им даваме в днешно време. Докато днес така обозначаваме по правило по-продължителната тенденция на развитие на пазара, която може да продължи месеци и дори години, в миналото това е оценка на случилото се в рамките на един ден. „Бичото настроение на пазара с пшеница продължи около час в събота,“ написа The Wall Street Journal на 15-ти май 1899 г. (да, по онова време се е търгувало и в събота).
Това обаче все още не са изразни средства, представляващи постоянна част от финансовата терминология. Няма и критерий от 20% увеличение или намаление, който се използва днес. Този консенсус се формира едва в края на 50-те години на миналия век. С незаменимата помощ на медиите, които се нуждаят от начин как да описват кратко и ясно развитието на фондовия пазар. Когато през 1962 г. фондовият индекс S&P 500 стига до ниво, което представлява спад от 20% от предишния му връх, точно New York Times е този, който обозначава продължилия месеци спад като „мечи пазар“. Трябва да изминат още няколко години, докато животинската терминология престане да звучи чуждо във финансовите новини.
Агресивни ястреби, миролюбиви гълъбици
Метафорите от животинското царство обичайно са свързани с начина на атака, характерен за отделните животни. Биковете атакуват с глава (и рога) отдолу нагоре, затова пазарът, който върви нагоре, е „бичи“. При мечките пък е обратното – техните лапи в подобна ситуация са насочени отгоре надолу. Според формата на „атаката“ и решенията на централните банкери получават съответното обозначение. Някои стават „ястреби“, други, напротив „гълъби“.
Орнитоложката терминология, използвана за описване на паричната политика, е заета първоначално от военния речник. В него хищниците „ястреби“ са всички подддръжници на войната или привържениците на агресивния начин за решаване на международните въпроси, преди всичко по времето на Студената война и конфликта във Виетнам. Те са тези, които охотно прибягват до агресивни мерки, за да постигнат целите си. Тяхната противополжност са „гълъбите“: противници на военните решения и привърженици на мирните решения, дипломацията и преговорите.
В преносен смисъл централните банкери също са „ястреби“ и „гълъби“. Тяхното бойно поле е икономиката, оръжията им са лихвените проценти. Основният враг е инфлацията (а понякога и безработицата). Банкерите „ястреби“ предпочитат да се борят с инфлацията и за да постигнат целта си, използват лихвените проценти като основен инструмент. Чрез повишаването на лихвите възпрепятстват (или поне се опитват) твърде високия темп на растеж на цените в икономиката. Валутната политика на „гълъбите“ е синоним на облекчения – ниски лихвени проценти, които поддържат растежа на заетостта дори с цената на риска резултатът да бъде нарастване на инфлацията.
Пресечната точка между финансовата и животинската терминология съдържа и метафори, които не са ласкателни. „Мечките и биковете правят пари, но прасетата ги колят,“ така опитният борсов спекулант Гордън Геко поучава своя близък колега в култовата лента „Уолстрийт“. „Прасетата“ в този контекст се твърде алчните инвеститори и спекуланти, които търсят начини за бърза и висока печалба на пазара. Ако алчността им излезе от контрол, очаква ги подобна съдба като прасетата, когато станат твърде угоени.
След сухоземните животни и птици свое представителство в споменатото проникване имат и водните бозайници – китовете. Такъв етикет получават обикновено инвеститорите или институциите с голяма финансова сила. Това, което правят на пазарите, може да има значително влияние върху поведението им. Ако китовете се опитат да се отърват от акциите си, обемът на продажбите им може значително да свали цената. Същото те могат да предизвикат на пазара с облигации или криптовалути.