ETF на ливъридж: Прекият път, който не работи
Дългосрочното редовно инвестиране е изпитан във времето начин за формиране на финансово богатство. Единственият му недостатък е фактът, че този начин изисква време. Може да отнеме десетки години, докато дори относително малка месечна инвестиция се превърне в портфейл за милиони долари.
Едва ли някой ще бъде изненадан да открие, че финансовите институции предлагат пряк път, който може да доближи тази цел. И в Словакия все по-често чуваме за възможностите на т.нар. ETF на ливъридж. Основната им предпоставка е изкусителна: с помощта на финансов ливъридж може да се постигне значително по-висока възвръщаемост. Единственият проблем е, че подобен пряк път не работи. Със сигурност не така, както може да изглежда.
За да разберем капаните, свързани с инвестирането в ETF на ливъридж, трябва да схванем същността на финансовия ливъридж. Подобно словосъчетание може да звучи сложно, но десетки хиляди словаци вече имат опит с дългосрочното инвестиране с помощта на финансов ливъридж. Такива са всички купили недвижим имот с ипотечен кредит. За апартамент на стойност 150 000 евро като начало сстига една пета от сумата, останалото се отпуска от банката. Те влагат в имотната инвестиция не само своите 30 000 евро, но и чуждите (заетите) финансови средства. Ето как звучи определението за инвестиция с ливъридж: инвестирате не само своите пари, но и чуждия финансов ресурс.
Ливъриджът умножава както печалбите, така и загубите
Използването на ливъридж при инвестирането на финансовите пазари може да изглежда добра идея. Ако фондовите пазари растат средно с 8% годишно, то тогава инвестиция от 1 000 евро ще спечели 80 евро за година. Ако някой добави още хиляда евро, взети назаем, към своите хиляда, инвестираната сума ще бъде вече 2 000 евро, а печалбата – 160 евро. Това е 16% поскъпване за година (даваме опростен пример, в който се абстрахираме от факта, че дадените назаем пари трябва да се връщат с лихва, която намалява крайния резултат). При подобни числа инвестирането с ливъридж изглежда като истински пряк път за формиране на богатство.
Инвестирането обаче – и то в дългосрочен план – не е само възходяща посока. Независимо дали предпочитате пазарите на акции или облигации, навсякъде има периоди, когато цените растат и, обратното, когато падат. И точно както финансовият ливъридж увеличава постиганата възвръщаемост, така умножава и загубите по време на спадове.
Да останем още малко при опростения пример с инвестицията от 1 000 евро, с която са инвестирани и другите, взетите назаем, 1000 евро. Ако вместо 8% поскъпване има 8% спад, това ще означава две важни неща за инвеститора. Първо, загубата му ще бъде 16%, което пък ще значи намаляване на собствения му капитал на 840 евро. Второ, неговият финансов ливъридж ще се промени. Съотношението на собствения му и общия инвестиран капитал вече няма да бъде 1 : 2 (респ. 1 000 : 2 000), а 1 : 2,19. Намаляването на стойността на инвестицията ще намали както собствения, така и инвестирания капитал (в нашия случай със 160 евро), а взетата назаем сума ще остане без промяна (1 000 евро).
Увеличението на финансовия ливъридж от 1 : 2 на 1 : 2,19 само по себе си не следва да е лоша новина. Ако пазарите веднага тръгнат нагоре, всяко нарастване с 1% ще означава поскъпване с 2,19% за инвеститора. По-високото ниво на ливъриджа в такъв случай ще действа като ускорител на печалбите. Поскъпването ще означава нарастване на капитала, който принадлежи на инвеститора. Така също и спада на ливъриджа от 1 : 2,19 на по-ниско ниво.
Рискът от ETF на ливъридж
Разбирането как ливъриджът се променя при спадове и възходи, е от ключово значение за разбирането на рисковете, които крие инвестирането в ETF с ливъридж. Те имат специфична конструкция: настроени са ежедневно да достигат предварително определено кратно на движението на фондовия индекс, към който са свързани. А един практически пример може да е по-разбираем от предходното обяснение.
ETF наречен ProShares Ultra S&P 500 е създаден така, че промяната в цената му всеки ден да бъде двойно по-голяма от промяната в цената на „обикновения“ ETF, който следва най-следения борсов индекс в света. Когато стойността на индекса S&P 500 падне с 0,5% в даден ден, цената на ETF на ливъридж пада с цял процент. Ако индексът се повиши с 0,8%, ETF на ливъридж ще спечели 1,6% (ако за някого двукратно по-високата стойност не е достатъчна, може да си избере ETF, който работи на същия принцип, но утроява дневните колебания на индекса).
Основният недостатък на ETF на ливъридж е точно в структурата им. Да се върнем на първоначалния пример – спадът на пазарите означаваше увеличение на финансовия ливъридж, а оттам и по-висок процент поскъпване в случай на възход. При ETF на ливъридж не се случва нищо подобно. Спадът на инвестицията в такъв фонд не означава промяна на ливъриджа, той се „нулира“ всеки ден. 1% увеличение на индекса винаги ще означава 2% поскъпване за фонда. Ни повече, ни по-малко.
Механизмът на действие на ETF на ливъридж е причината дългосрочните инвеститори да избягват подобни финансови продукти. Ако стойността на борсов индекс се покачи с 10% за година, това не означава, че ETF на ливъридж проследяващ същия индекс ще спечели 20%. Балансът му може да се окаже доста по-нисък, а може и да донесе загуба на инвеститорите.
Конкретен пример: ETF, копиращ индекса S&P 500, се е повишил с 55,7% през последните пет години. ETF, проследяващ същия индекс с ливъридж 1 : 2, не е спечелил двойно повече проценти през същия период, а „едва“ 87,8%. А ETF работещ с троен ливъридж? Той е спечелил още по-малко, като увеличението е само със 71,15%.
За да няма недоразумения: ливъриджът може да се използва разумно и ефективно за формиране на богатство. Това обаче не означава, че всяко решение, използващо финансов ливъридж, е еднакво разумно и ефективно. Някои преки пътища са просто по-лоши и по-дълги, и е по-добре да се избягват.