Цените на акциите спаднаха след първоначалния си скок. Пазарите се подготвят за още повишения на лихвените проценти.
Който е очаквал, че търгуването с акции след първоначалния военен шок ще продължават да вървят нагоре, няма причина да се радва. На борсите в Европа и Америка причините за оптимизъм са още по-малко.
След началното си покачване нагоре основните американски индекси паднаха още по-ниско. Накъде ще се насочат в близко бъдеще никой не се осмелява да предвижда. Само фактът, че още в края на април се намират под средното ниво (т.е.50), е сигнал, че е реално ще продължат да паднат.
Американската централна банка също е песимистично настроена.. Нейният ръководител Джером Пауъл публично призна, че Америка вероятно е изправена пред по-значително увеличение на лихвените проценти от очакваното. Реалната възможност е да се очаква, че действителното повишение на лихвените проценти ще бъде двойно по-голямо от първоначалните прогнози.
По-високите лихвени проценти означават по-скъпи кредити както за бизнеса, така и за домакинствата. Това би трябвало да намали апетита им за кредитиране и да намали натиска за повишаване на инфлацията, какъвто американците не са виждали от десетилетия. Но повишаването на лихвените проценти не е безрисково лечение за икономиката - ако централната банка прекали, може да се стигне до рецесия. Това обяснява защо фондовите пазари (особено в САЩ) реагират много чувствително на новините за паричната политика и ръста на инфлацията.