Цените на акциите се повишават дори и без подкрепата на централните банки
В края на май американският борсов индекс S&P 500 обяви печалба от 11% от началото на календарната година. Доминираният от технологични акции индекс Nasdaq Composite е още по-добре: печалбата му през 2024 г. надвишава 14%.
Двигател на пазарите продължава да бъде ентусиазмът от изкуствения интелект. Компанията Nvidia, превърнала се в синоним на този феномен за инвеститорите, обяви през май резултатите за тримесечието, които надминаха всички очаквания на финансовите анализатори. От началото на тази година собствениците на акциите ù са спечелили почти 130%, което е много рядко явление за компания от такъв мащаб.
Централните банки обаче държат коза, който ще определи посоката на фондовите пазари през следващите месеци. Изглежда, че Европа и ЕЦБ са готови да започнат да понижават лихвените проценти още преди американската централна банка. Причина за това е по-убедителният спад на инфлацията в еврозоната, чието текущо ниво е много близо до целта на ЕЦБ за инфлция от 2%.
Федералният резерв на САЩ в момента поддържа основните лихвени проценти на нива 5,25–5,50%, най-високите от 2001 г. Инвеститорите изглежда все по-малко се притесняват от това. Ето защо цените на акциите се повишават все повече въпреки несигурността дали паричната политика изобщо ще се промени през тази година.
Обявеното намаление на лихвените проценти от ЕЦБ представлява инвестиционна възможност за облигациите и недвижимите имоти. В краткосрочен и средносрочен план те имат дори по-висок потенциал за печалба от акциите, които вече са отразили понижението на лихвените проценти в цената си.
Исторически рекорди падат не само на борсовите пазари, това се отнася и до златото. Въпреки значителното увеличение на цената му (над 17% от началото на годината), е много трудно да се намери причина за пряка и дългосрочна инвестиция в него. Макар че мнозина инвеститори все още смятат, че златото е сигурно и спокойно убежище в трудни времена, реалността според статистиката е точно обратната и то по-скоро е буйно море. Доказателство за това е неговата историческа волатилност, която е сравнима с борсовата, но с много по-ниска постигната доходност. Борсовият индекс S&P 500 поскъпна с около 1 975%, през последните 30 години чрез реинвестиция на дивиденти, докато през същия
период златото се увеличи едва с 528%. Друго съществено ограничение е самата физическа покупка и голямата разлика между покупната и продажната цена, която може да достигне няколко процента.
Въпреки високата инфлация през последните години словашките домакинства държат рекордно висока сума в размер на 48,5 млрд. евро по текущите си банкови сметки без лихви. Тази сума почти не се е променила през последните две години. След като се отчете инфлацията, реалната покупателна способност на тези пари е намаляла с повече от 10 млрд. евро до 38,3 млрд. евро. В период на все още високи лихвени проценти на ЕЦБ за всички тези хора се отваря възможност да инвестират в краткосрочни консервативни продукти с атрактивна възвръщаемост.