Акциите достигнаха нови рекорди, управлявани от изкуствения интелект
Пренаписването на историята започна през януари в САЩ, където индексът S&P 500 за първи път изравни двегодишни върхове, а през февруари преодоля и психологическото равнище от 5 000 пункта. Когато производителят на чипове за изкуствен интелект Nvidia шокира инвеститорите с резултатите си през втората половина на февруари, най-следеният борсов индекс излетя още по-високо.
Само няколко часа преди това до нови върхове се изкачи и японският индекс Nikkei, а благодарение на оптимизма на инвеститорите същото направиха и европейските акции. Затова е разбираемо, че растящите цени на акциите в целия свят тласнаха и глобалните фондови индекси до техните максимуми. Това е важна новина за спестителите във втория стълб – индексните пенсионни фондове инвестират точно в тези инструменти.
Малцина ще се изненадат, че във времена на оптимизъм има повече гласове, предупреждаващи за промяна в настроенията на фондовите пазари. Благодарение на бума около изкуствения интелект акциите на технологичните компании са най-големият двигател. През последните години те показаха колко силно чувствителни са спрямо лихвените проценти.
Благодарение на това централните банки отново се превръщат в най-важните актьори на фондовия пазар. Инвеститорите вече изчисляват, че валутните политики в САЩ и Европа ще се смекчат през настоящата година. Ако това предположение се окаже погрешно (например заради по-бавен спад на инфлацията), еуфорията може бързо да се превърне в разпродажба.