Заплаха ли е слабото евро за инвеститорите?
Евро или долар? Двадесет години по-късно няма значение, обменният курс на двете основни световни валути е балансиран.
В продължение на две десетилетия никой не използва думата "паритет" във финансовите новини. От лятото стана неизбежно. Двете основни световни валути са еврото и щатският долар. Първият отслабва поради необичайно високите цени на енергията, високата инфлация и заплахата от икономически спад. Икономиката на САЩ също е изправена пред извънредни увеличения на цените, но централната банка на САЩ прави долара по-привлекателен чрез агресивно повишаване на лихвените проценти, като по този начин увеличава търсенето за него.
В началото на тази година все още можете да получите 1 долар и 19 цента за едно евро. Днес европейците вече не трябва да превеждат американски етикети с цени, а американците вече не трябва да превеждат европейски. Еврото струва същото като долара.
Някои от последиците от новата финансова реалност са очевидни и не изискват много обяснения. Ако сте книжен „плъх“ и купувате нови книги (или нещо друго) в американския Amazon, ще платите около една пета повече за покупките си, отколкото в началото на годината. Спадът на еврото отчасти оказва влияние върху нарастващите цени на горивата, тъй като световните стокови пазари продават петрол за долари, а не за евро. За американците пък почивките на стария континент ще поевтинеят. Пътуването от Колорадо до Калифорния или Хавай ще струва колкото самолетен билет до Париж.
Липса на дългосрочни тенденции
Хиляди европейци, инвестиращи в американски активи, също ще забележат изравняването на обменния курс евро/долар. Ако вашата инвестиционна стратегия се основава на редовни покупки на някой от американските фондови индекси, движението на валутния курс също ви засяга. Добрата новина е, че не е необходимо да променяте нищо в стратегията си.
Обменните курсове на валутните пазари постоянно се колебаят. Въпреки това, за разлика от фондовите пазари, тези колебания нямат дългосрочна тенденция, на която да разчитат. Когато инвестирате пенсионните си спестявания в акции, има причина за това: много е вероятно в бъдеще, когато се пенсионирате, акциите да струват повече (в най-добрия случай много повече), отколкото са днес.
За валутните курсове не е възможно да се разчита на такава тенденция. (Това обяснява защо никой не би ви посъветвал да купувате редовно долари, лири или йени като дългосрочна инвестиция). Има месеци, понякога години, през които обменният курс на една валута има тенденция да намалява спрямо друга, но е само въпрос на време тенденцията да се обърне.
Когато единната европейска валута за първи път започна да се търгува в реално изражение на финансовите пазари, едно евро струваше 1,181 щатски долара. Това беше в началото на януари 1999 г. По-малко от две години по-късно, през октомври 2000 г., доларът вече беше по-силен от еврото - обменният курс падна с цели $0,827. По-малко от осем години по-късно, през лятото на 2008 г., еврото достигна връх от над 1,56 долара на пазарите. Като люлка.
Колебанията не са заплаха
Липсата на дългосрочни тенденции в обменните курсове може да затрудни живота на инвеститорите. Ако трябваше да инвестирате еврото си в борсов индекс на САЩ, който се повиши с 10% през следващата година, все още нямаше да можете да разберете дали инвестицията ви в евро е печеливша. Неблагоприятното развитие на валутния пазар може теоретично да доведе до факта, че в края на годината ще имате по-малко (в евро), отколкото в началото на годината.
Добрата новина е, че ако инвестирате в дългосрочен план, тогава не е нужно да се тревожите твърде много за валутния риск. Въпреки че има начини да се хеджирате срещу това (хеджиране), това идва със значителна цена. По-добре е европейските инвеститори да не се тревожат много за обменните курсове. Ще има периоди, когато неблагоприятни промени в обменните курсове ще намалят възвръщаемостта им, но ще има и периоди, когато ще ги увеличат. Това е достатъчна причина за словаците да игнорират новините за валутните колебания. Освен ако, разбира се, в момента не са на почивка във Флорида.