Повишената волатилност и спадовете на финансовите пазари продължават. Как да използвате ситуацията в своя полза?


30.10.2022

Повишената волатилност и спадовете на финансовите пазари продължават. Как да използвате ситуацията в своя полза?

Втората половина на август не беше благоприятна за фондовите пазари, имаше спад и заличаване на повечето печалби от средата на юни. Пазарите нямат положителни новини, на които да базират дългосрочни печалби. Напротив, нивото на страх остава доста високо. Това обаче е добра новина за дългосрочните инвеститори. Анализът на текущите събития и инвестиционните препоръки са предоставени от Марош Овчарик от PARTNERS INVESTMENTS. 

Именно несигурността около по-нататъшното развитие на събитията дръпна борсовите индекси в САЩ и Европа през последните дни надолу. Имаме все още неразрешен конфликт в Украйна, високи цени на суровините, отслабващо евро, Европейска централна банка под натиск, едновременно по-агресивен ФРС и като капак на всичко не много оптимистични изгледи и прогнози от страна на централните банкери и държавни служители. 

Негативните макроикономически данни за икономиката на САЩ, публикувани през първата половина на август, създадоха илюзия сред инвеститорите, че ФРС няма да повиши толкова рязко лихвите. Очакванията на анализаторите обаче се промениха значително през последните дни, най-вече след речта на ръководителя на централната банка на САЩ Джером Пауъл на годишния симпозиум на ФРС, който във връзка с развитието на икономиката, инфлацията и лихвените проценти, спомена че все още ни чака "осезаема болка". 

През септември ФРС повиши лихвите с 0,75 процентни пункта. По-нататъшно увеличение на лихвения процент може да бъде направено на заседанията през ноември и декември, което постепенно ще доведе основния лихвен процент до 4%. Това от една страна задържа икономиката, а от друга дава вятър в платната на щатския долар, който укрепва още повече и оскъпява вносните стоки в Европа например. 

Европейската централна банка, от друга страна, е в трудна позиция; тя също трябва да повиши лихвите поради инфлацията, но високата задлъжнялост на страните от Южна Европа няма да и позволи да направи това. Повишаването на лихвите може да ги доведе до фалит, тъй като би оскъпило обслужването на този дълг. Със сигурност няма да може да се справи с ФРС, което означава, че отслабването на еврото и високата инфлация в Европа вероятно ще продължат известно време. Пазарите са наясно с тези очаквания и ги отразяват в цените.

За дългосрочните инвеститори това е новина, че възможностите за „по-евтини“ покупки вероятно ще съществуват за по-дълъг период от време. Въпреки това, ако на пазара се появят по-положителни новини, това ще се отрази относително бързо в цените на активите. 

Настоящите сътресения на финансовите пазари подчертаха необходимостта от недвижими имоти в инвестиционен портфейл. Целта им е да намалят риска и да увеличат доходността. Недвижимите имоти се държат много по-различно в портфолиото от акциите или облигациите. Те не се преоценяват ежедневно на борсата. Тяхната стойност се определя от експерти в съответствие с международно признати стандарти и практики на базата на фундаментални показатели. Това смекчава временния спад в стойността на акциите и съответно на общата стойност на портфейла. Ето защо включването на недвижими имоти в портфолиото помага за смекчаване на страстите и емоциите на инвеститорите и често предотвратява преждевременната продажба, което е една от най-честите грешки на инвеститорите. Въпреки нестабилността на пазара, доходността на някои фондове за недвижими имоти през изминалата година е около 10%. 

В същото време бихме искали да обърнем внимание на факта, че инфлацията през август в България продължи да се повишава до сегашните почти 18% според НСИ. Затова помислете за преместване на вашите спестявания от банката в инвестиции, така че да бъдат максимално защитени от инфлация. Основното е да удължите времето, което инвестирате, за по-дълъг период.