Няма повече време за продажба. Време е за покупка


28.11.2022

Няма повече време за продажба. Време е за покупка

Спадът на борсата, който продължава вече близо година, изпита нервите на инвеститорите. На много от тях беше зададен един и същ въпрос: не е ли по-добре да се продават падащи акции, преди те да паднат още повече?

Лошата новина е, че въпреки че фондовите пазари вече паднаха значително тази година, това не означава, че не могат да паднат още повече. Да се отървете от инвестирането в акции обаче би било грешка. Двойно. Продажбата на губеща инвестиция е решение да приемем понесените загуби и да се отървем от възможността да ги отпишем, когато пазарите отново тръгнат нагоре. И второ: значителна част от загубите най-вероятно вече са възстановени от инвеститорите. Тези, които искаха да продават, вече са изпуснали момента. Сега не е момент за продажба. Време е за покупка.

Когато инвеститорите искат да знаят дали дадена акция,стока или облигация) е в дългосрочен възходящ тренд, 200-дневната пълзяща средна е бърза следа. Ако текущата цена на борсовия индекс е под средната за последните 200 дни, тогава тенденцията е низходяща. В противен случай се покачва. Просто, бързо, ефективно. Колкото повече акции са под този индикатор, толкова повече пазарът е склонен да върви надолу.

Само 1% от случаите

През първата половина на октомври повече от 85% от акциите в S&P 500 бяха под средната си стойност за 200 дни. Сам по себе си този факт не е нещо изключително – от 1987 г. досега е имало около 220 подобни ситуации. Винаги във времената, за които инвеститорите не обичат да си спомнят: 1987 г. (сривът на Уолстрийт), 2002 г. (продължаващото спукване на интернет балона) или 2008 г. (глобалната финансова криза). Въпреки това си струва да се отбележи, че в почти всички случаи фондовите пазари са се повишили през годините. Това не се отнася само за два случая от 220 (септември 2001 г. и октомври 2008 г.). Ако повече от 85% от акциите в S&P 500 отново са под 200-дневната средна стойност през есента на 2022 г., тогава вероятността те да бъдат на по-високи нива след година е много голяма.

Дори статистиката  не успя да убеди всички. Така че друг въпрос може да е по-интересен: Как са се държали фондовите пазари в миналото, когато са падали с цели 25%?

Честно казано, трябва веднага да се отбележи, че в миналото (по-точно от 1950 г.) не е имало толкова много подобни ситуации. Ако включим тазгодишните пазарни събития в нашата извадка (индексът S&P 500 премина прага на спад от 25% в последния ден на септември), стават общо девет. Такава извадка е твърде малка за значими заключения, но това, което показва, също е забележително.

Спада като сигнал за покупка

Значителен спад на борсовия индекс - например с 25% - може да се приеме с голяма степен на сигурност като сигнал за покупка на акции. В пет случая цените на акциите се покачиха с двуцифрен процент. Спомняте ли си още разпродажбата след глобалната пандемия през 2020 г.? Някой, който е инвестирал в S&P 500, когато е губил 25%, може да види почти 60% увеличение на стойността година по-късно. Единственият път, когато диверсифициран борсов индекс не успя да възстанови загубите си година след спад от 25%, беше по време на световната финансова криза от 2007-2009 г.

Въпреки това, когато инвестирате в акции, е важно да мислите от гледна точка на по-дългосрочни времеви хоризонти. Как би изглеждал подобен баланс, ако разглежданият период не беше една, а пет години? Тук всички резултати сочат към един сценарий: печеливш. В края на краищата, никога не е имало случай борсов индекс да падне с 25%, за да бъде по-нисък пет години по-късно - средната им печалба е била почти 90%.

Тълкуването на тези проценти определено изисква повишено внимание. Фактът, че 25% спад на индекса може да се приеме като сигнал за покупка, е съвсем разумен. Не забравяйте обаче, че спадът на цените не спира на ниво от 25%. Спадът на пазара може да продължи, което може да доведе до безсънни нощи в краткосрочен план. Или го приемете като цена за доходност над средната.