Крипто светът през 2022 година: Голямо земетресение
Криптовалутите не са изправени пред същите проблеми като традиционните валути. Освен това те преживяват собствените си катаклизми.
Виртуалните криптовалути първоначално се появиха като първата алтернатива на т.нар. фиатни валути, които не подлежат на инфлация. През 2022 година инфлацията по света нарастна с безпрецедентни темпове, а светът на криптовалутите преживя няколко земетресения едно след друго.
През ноември миналата година Биткойн (и много други подобни криптовалути) накараха почти всички да се чудят. Цената му атакува нивото от 70 000 долара за един биткойн и светът просто наблюдаваше дали обменният курс на валутата, която няма монети или банкноти, може да пробие дори шестцифрената граница.
Нищо подобно не се случи, но много хора все още гледат на биткойн с учудване. С изключение на няколко технологични професионалисти, не много хора могат да приемат факта, че цената на най-популярната криптовалута е паднала с над 70% само за шест месеца. През юни обменният курс на биткойн вече падаше под границата от 20 000 долара.
Какво наистина се случи?
Накратко: Биткойн (а с него и редица други виртуални валути) беше под натиск поради няколко фактора, включително безпрецедентното покачване на инфлацията, от която се предполагаше, че ще стане безопасно убежище. Нарастващите цени в развитите икономики тласнаха централните банки към отбрана, от която те се опитват да се измъкнат чрез повишаване на лихвените проценти. Повишаването на цената на парите има обратен ефект върху рисковия апетит на инвеститорите, които масово зарязват всичко, което носи по-висок риск. Това са не само криптовалути, но и акции или облигации на длъжници от монетарната еврозона.
Освен това биткойните и криптовалутите също страдат от собствени проблеми, с които инвеститорите в други сектори на финансовия пазар не са запознати. Най-големите тази година бяха причинени от срива на т.нар. терра стейбълкойн. Преди да се срине до почти нула, инвеститорите бяха убедени, че terra ще може да поддържа стабилен курс спрямо щатския долар. Не беше обезпечен с реални долари (или друга разпространена валута), инвеститорите вярваха, че може да се поддържа стабилен обменен курс благодарение на уникалния алгоритъм. Два дни обаче бяха достатъчни и през май стейбълкойнът се превърна в руини. Това разклати доверието на много инвеститори, които започнаха масово да продават своите крипто активи.
Последвалото изтичане на пари от криптовалути към „традиционни” валути беше масово. Ако на върха на оптимизма (ноември 2021 г.) пазарната стойност на всички търгувани криптовалути е била повече от три трилиона долара (3 000 000 000 000 щатски долара), то шест месеца по-късно (през юни 2022 г.) тя е била само 884 милиарда долара, според аналитичната компания CoinGecko.
Скоро паниката на инвеститорите във виртуалния свят се разпространи във финансовия сектор, фокусиран върху криптовалутите. Мрежата Celsius, която работеше като банка за виртуална валута и предлагаше огромни лихви върху депозитите на своите клиенти, спря да приема заявки за теглене на средства през юни. Няколко дни по-късно хедж фондът Three Arrow Capital, който плащаше допълнително за рискови залози на криптовалути, призна за проблемите си.
Оборот или колапс?
През втората половина на юни (когато бе написан този текст) обменният курс на биткойн се колебаеше около 20 000 долара. От гледна точка на аналитиците това е значително ценово ниво. Според анализа на Колумбийското бизнес училище в Ню Йорк, около половината от всички съществуващи биткойн портфейли са печеливши на тази цена. Сред тях има такива, които принадлежат на финансови институции и са били използвани като гаранция (обезпечение) при залагане на по-нататъшно покачване на цената на биткойн. Ако курсът на най-известната криптовалута падне още по-ниско, това най-вероятно ще провокира ликвидиране на спекулативни позиции и вълна от принудителни продажби на биткойн.
От друга страна, биткойн от 20 000 долара може да изглежда като привлекателна инвестиция за някои спекуланти. Поне защото в края на 2017 година се повиши до приблизително същото ниво. Купуването на биткойн сега ще има същия ефект като закупуването му преди четири години и половина. Въпреки това, да се разчита, че курсът бързо ще се скочи би било не инвестиция, а хазартна игра.