Инвестиции защитени от инфлация? Не ги търсете.


30.10.2022

Инвестиции защитени от инфлация? Не ги търсете.

Инфлацията бие рекорди по целия свят. Мнозина намират за необходимо да търсят инвестиции, които могат да издържат на нарастващите цени.

Растящата инфлация доведе до важна промяна, заедно с увеличаване на разходите: дори и тези, за които инвестирането е била далечна тема, сега се интересуват от нея. Мнозина правят това, за да не увеличат максимално спестяванията си, а да защитят спестените пари от значителна амортизация. И инвестирането е единственият начин, който съществува. (Алтернатива би било да прекарате всеки последен цент възможно най -бързо, но има много причини да не го направите).

Че причината за инвестицията е безпрецедентното поскъпване, личи и от въпросите, които хората задават: „Коя е правилната инвестиция, за да печелят от спестяванията ми поне толкова, колкото изяжда инфлацията?“ Лошата новина е, че няма финансов инструмент, който да осигурява абсолютна и „бронирана“ инфлационна защита на инвестираните средства. Значителен спад в реалната стойност на спестяванията обаче може да бъде предотвратен.

Комплексни прогнози

Още миналата година ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард увери обществеността, че покачването на инфлацията, която вече значително надхвърли целевото ниво, е само временно явление. Той добави, че дори през 2022 г. вероятно все още няма да има достатъчно промени в икономиката, за да се наложи ЕЦБ да коригира лихвените проценти.

Днес е ясно, че прогнозата му не би могла да бъде по-погрешна. ЕЦБ повиши рязко основните лихвени проценти заради растящите цени в еврозоната, а растящата инфлация бие рекорди. Централните банкери са се убедили от първа ръка колко трудно е да се предвиди инфлацията. Но те не бяха сами; дори банкови анализатори и икономисти не можаха да предвидят.

Сложността на прогнозирането на инфлацията е основната причина за липсата на инструменти на финансовия пазар за проследяване на инфлацията и защита на реалната стойност на инвестираните спестявания. Кой е готов да поеме ангажимент, който е почти невъзможно да се предвиди и прецени точно предварително?

Редки изключения от правилото

Въпреки логиката, чиято същност е невъзможността да има инвестиции, предпазващи от инфлация, такива финансови инструменти съществуват. Всъщност те съществуват от много дълго време: първата обвързана с инфлацията облигация е емитирана в края на 18 век. Големият бум идва 200 години по-късно, когато британското правителство започва да издава подобни облигации (през 1981 г.).

Следователно, ако има облигации, чиято доходност зависи от развитието на инфлацията, тогава не би трябвало да има проблем със защитата на спестяванията за това. Поне на теория. Реалността обаче е съвсем различна.

Пример са американските TIPS – съкровищни облигации, съдържащи защита от инфлация. Те могат да бъдат инвестирани и чрез ETF, най-големият от които е iShares TIPS Bond. От септември 2021 г. до август 2022 г. нивото на инфлация в САЩ достигна 8,3%. Всеки, който очаква подобно увеличение на стойността на гореспоменатия ETF, ще бъде изненадан. За същия период инвестирането в този фонд би довело до загуба от почти 7%. Как е възможно? Обяснението за това е повишаването на лихвите. Облигация, чиято доходност е обвързана с инфлацията, все още е облигация и лихвените проценти оказват значително влияние върху нейната цена. Ако се покачат, цената на облигациите (включително тази) пада. Когато процентите падат, тенденцията се обръща.

Ако дори ценните книжа, предназначени специално за тази цел, не могат да защитят инвеститорите от инфлация, какви опции остават? Акции. Тяхната възвръщаемост варира от година на година, но като се има предвид достатъчно дълъг инвестиционен хоризонт, те осигуряват много надеждна възвръщаемост, която ще бъде положителна дори след коригиране на инфлацията. За тези, които имат достатъчно дълъг период напред, е по-добре да разчитат на дългосрочната тенденция на фондовия пазар и да оцелеят в периоди на висока инфлация.